Basri's BMW Boxer
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMLARA KATILMAK İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUNUZ
Basri's BMW Boxer
FORUMLARA KATILMAK İÇİN LÜTFEN KAYIT OLUNUZ
Basri's BMW Boxer
Arama
Sonuç :
çıkıntı araştırma
En son konular
Basri'nin notu - Lütfen Okuyun...Paz Tem. 30, 2023 1:37 pmBasri
Forumla ilgili İstek ve ÖnerilerinizSalı Haz. 27, 2023 8:56 pmBasri
Forumla ilgili İstek ve ÖnerilerinizSalı Haz. 27, 2023 8:49 pmBasri
Isınmış motorda yatak benzeri ses / Sanziman sesleriÇarş. Mart 02, 2016 2:13 pmokan kara
1150 ADV için Ateşleme Bobini arıyorum.Ptsi Ara. 14, 2015 2:54 pmGARAGEMOTO
Ateşleme yok Çarş. Ara. 03, 2014 2:56 pmGARAGEMOTO
R 11XX Senkron Ayari..Cuma Mayıs 30, 2014 12:01 ammahirKISSAL
yağ filtresi ve sökme aparatıSalı Mart 11, 2014 5:51 pmnertug
SelamlarÇarş. Şub. 26, 2014 12:30 pmalegöz
Tork AnahtarıCuma Şub. 07, 2014 1:32 amnertug
2000 model r 850 gs calısmıyor!!C.tesi Haz. 22, 2013 8:37 amhakan umit atalay
GS 1100 Alıyorum ustalardan tavsiye istiyorum.Perş. Nis. 25, 2013 10:19 amkadir tahsin
Motorda Vuruntu var?????????Perş. Nis. 25, 2013 10:09 amkadir tahsin
BMW R1150R KESİNTİ PROBLEMİÇarş. Nis. 24, 2013 10:08 pmşamilkamçi
şanzıman problemi,Perş. Nis. 04, 2013 10:08 pmbaybars8
Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama

emirhan
Erkek

40.000 km bakım - Sayfa 2 Empty Geri: 40.000 km bakım

Ptsi Haz. 01, 2009 7:42 pm
Aynen öyle mirim, artık biner giderim Smile Lakin hidrolikleri değiştirmeden huzura eremeyeceğim Razz
nedimurcan
nedimurcan
Erkek
http://www.nedimurcan.com

Ptsi Haz. 01, 2009 9:43 pm
hidrolik meseleside biraz sıkıntılı. senin makinada nasıl bilmiyorum ama havaları almak zor. belki senin de başına gelecektir. defalarca havaları alman gerekecek. sonra yine olmayacak ama bir süre kullandıktan sonra düzelecek. bu arada frenlerin az tutacak. sakın sorunu başka bir yerde arama. özellikle abs sensörünü falan hava almak için kurcalama derim. hatta ben olsam eksikse tamamlar hiç değiştirmeye uğraşmam. ama değişmesi gerekir derler. derler de niye derler bilmem. bozulması için hiçbir neden yok. havadaki nemi emiyor diyorlar ama nerden emiyor o da tartışma konusu.
emirhan
Erkek

Ptsi Haz. 01, 2009 11:58 pm
Babam yıllarca şoförlük yapmış İzmir' de. Taksi ve minibüs kullanmış. Tüp kamyonları kullanmış vs. Bana hep der, oğlum bunca senelik şoförüm şimdiye kadar kullandığım hiçbir aracın hidroliklerini değiştirmedim, sadece eksildiyse tamamladım. Sen hidroliklerini elleme...

Lakin BMW manuelinde fren hidroliklerinin her sene değişmesi gerektiğini yazar. ABS modülü ve debriyaj hidroliklerinin ise 2 senede bir değişmesi gerektiğini belirtir.

Benim motorda malesef servolu frenler var. Yani ABS merkezinde frene bastıkça ötüp duran bir pompa... Sanırım benim hidrolik değişimi konusunda daha titiz olmam gerekiyor bu nedenle. Yine de gerekli dökümanları internetten buldum. Parayı denkleştirince işimi kolaylaştıracak aparatları ve motoruma takmak istediğim diğer aksesuarları edineceğim. Bunlardan en önemlisi speedbleeder denilen zımbırtı:

40.000 km bakım - Sayfa 2 Sbani

Hava alma sorununu ortadan kaldırıyormuş. Bu şeyi motoruma takmadan hidroliklerimi hayatta değiştirmeye kalkmam. Dertsiz başıma iş almam Smile

Haaa bu arada benim motorun geçmişini araştırdım geçen gün. Alındığından beri bir defa bile yetkili servise gelmemiş. Kesin fren sisteminde fabrikada doldurulan hidrolikler duruyordur hala... Neyse bu yaz daha idare edeyim de kışın bakıcam ben bu işin çaresine Wink
cenker
cenker
Erkek

Salı Haz. 02, 2009 1:04 am
Emirhan sayesinde bende gaza gelip yakıt filtresini değiştirdim bugün..
emirhan demiş ki:1- Bir kere benzin pompasının sesi eskisine göre oldukça düştü. Killswitch butonunu on konumuna getirince 1-2 sn boyunca çalışan pompanın sesini duyabilmek için kulak kabarmak gerekiyor. Demek ki filtre eskidikçe pompanın sesi yükselecek. Eğer benzin pompanız yüksek sesli çalışıyorsa mutlaka filtrenizi değiştirin. Pompanın ömrünü kesinlikle uzatacaktır.
+ 1
emirhan demiş ki:2- Filtreyi değiştirirken fabrikasyon hortum kelepçelerinden mutlaka kurtulun. Piyasada satılan standart hortum kelepçelerini de kullanmayın( ben kullanmak durumunda kaldım), mümkünse paraya kıyıp BMW' nin orjinal vidalı tip yakıt enjeksiyon kelepçelerinden kullanın. Bu parçanın BMW kodu: 13311460928. Büyük ihtimalle Borusan' da vardır
Üzerinden çıkan orjinal kelepçelerin aynısını sanayide buldum. İki tırnağından kerpeten ile sıkarak taktım.
emirhan demiş ki:3- Yakıt besleme ünitesinin O-Ringini mutlaka değiştirin, eski o-ring sızıntılara neden olabilir. Ben orjinal o-ring kullandım, fiyatı 14 TL. Piyasada muadilleri bulunabilir ama aramak için kasmak istemedim.
İyi ki aramadınız, ben aynı ölçüde olanını bulamadım. Üzerinden çıkanı taktım, sızıntı yok şimdilik.
emirhan demiş ki:4- Yakıt besleme ünitesini depodan sökmek ve takmak biraz gıcık bir iş. Benim motorunki GS' lerden farklı ama yine de bu parçayı söküp takarken uyguladığım yöntemi söyleyim. Flanşın bağlantı somunlarını söktükten sonra tahliye hortumlarını sökün. Üniteyi komple dışarı almak için de bir yandan flanşı yavaşça saat yönüne doğru çevirirken aynı anda yukarı doğru çekin.
Farklı değil galiba. Bende aynı bu şekilde rahatça çıkarttım.
emirhan demiş ki:5- Depoyu yerinden çıkarırken sökmemiz gereken benzin hortumu bağlantılarını(Quick Disconnect ya da kısaca QD) ayırırken çok dikkatli olun Plastik olan erkek parça ufak bir zorlamada kolayca kırılıyor.
1150 GS standart ta hortumlar enjektör borularına kelepçe ile bağlandığı için durumu kurtardım. Smile
emirhan demiş ki:Netten yeterli fotoğraf bulabilirsem
Ben operasyonu biraz fotoğrafladım, izninizle buraya eklemek istiyorum..

Yolcu selesini çıkar..
40.000 km bakım - Sayfa 2 Dsc09714small

40.000 km bakım - Sayfa 2 Dsc09715small

Sürücü selesini çıkar..
40.000 km bakım - Sayfa 2 Dsc09716small

Deponun sağ altındaki siyah plastik kapağı çekip çıkart..
40.000 km bakım - Sayfa 2 Dsc09717small

Çıkardığınız kapağın altındaki depo sabitleme cıvatasını sökün.. (cıvatanın öbür ucundaki somunu el girmeyecek
yerlere düşürmemeye dikkat edin) Smile
40.000 km bakım - Sayfa 2 Dsc09718small

Depoya giden kablo gurubu nun soketini ayırın..
40.000 km bakım - Sayfa 2 Dsc09719small

Tahliye ve benzin hortumlarını, hatta sökeceğiniz tüm hortumları numaralandırın, harflendirin..Böylece toplarken karıştırmazsınız..
40.000 km bakım - Sayfa 2 Dsc09720small

40.000 km bakım - Sayfa 2 Dsc09721small

Kelepçelerini gevşettiğiniz benzin hortumlarını enjektör borularından ayırın. Ayırma işlemi sırasında hortumlardan benzin akmasını önlemek için eski bujileri tapa olarak kullana bilirsiniz..
40.000 km bakım - Sayfa 2 Dsc09722small

İnce olan yağmur suyu tahliye hortumu ve benzin hava/tahliye hortumlarını ayırın..
40.000 km bakım - Sayfa 2 Dsc09723small

Depoyu motordan ayırmak için hava filtresi tarafından yukarı doğru hafifçe kaldırın..
40.000 km bakım - Sayfa 2 Dsc09725small

Depoyu hafifçe kaldırarak geri çekin..
40.000 km bakım - Sayfa 2 Dsc09726small

Depo artık ellerinizde, uzaklaşın motordan..
40.000 km bakım - Sayfa 2 Dsc09727small

Operasyonu gerçekleştireceğiniz yere halı, kilim gibi bir şey sererseniz deponun çizilmesini önlersiniz..
40.000 km bakım - Sayfa 2 Dsc09728small

Flanşı sökmeden evvel işaretlerseniz, toplarken delikleri şaşırmazsınız..
40.000 km bakım - Sayfa 2 Dsc09729small

Flanşın somunlarını söküp hafifçe saat yönüne çevirip yukarı kaldırın. Yukarıdan depo kapağından gelen iki hortumu işaretleyin ve kelepçelerini açıp hortmları çekip çıkarın. Daha sonra flanşı iyice saat yönünde çevirin ve çekip dışarı alın.
40.000 km bakım - Sayfa 2 Dsc09730small

Filtrenin kelepçelerini bir tornavida yardımı ile açın. Yeni filtreyi ok yonüne dikkat ederek eskisi ile değiştirin.
Yeni kelepçeleri takın..
40.000 km bakım - Sayfa 2 Dsc09731small

Ameliyatın kritik yeri olduğu için bu kısımda fazla fotoğraf çekmemişim..
Aynı işlemleri tersine yapıp motoru toplayın..

Genel görüntüler..
40.000 km bakım - Sayfa 2 Dsc09732small

40.000 km bakım - Sayfa 2 Dsc09733small

40.000 km bakım - Sayfa 2 Dsc09734small

En son cenker tarafından Çarş. Haz. 03, 2009 2:00 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi
attila
attila
Erkek

Salı Haz. 02, 2009 10:02 am
emirhan demiş ki:Babam yıllarca şoförlük yapmış İzmir' de. Taksi ve minibüs kullanmış. Tüp kamyonları kullanmış vs. Bana hep der, oğlum bunca senelik şoförüm şimdiye kadar kullandığım hiçbir aracın hidroliklerini değiştirmedim, sadece eksildiyse tamamladım. Sen hidroliklerini elleme...

Selamlar,

Bizimde eski araçlarımızda hiç bir zaman hidrolik değişimi yapıldığını duymadım. Ustalar aynen dediğiniz gibi eksilince ekle devam et derler.
Malesef bunların hepsi bilgisizlikten kaynaklanıyor.
Hidrolik sıvısı kapalı ortamda olsa bile zaman ile içerisinde nem çeker.
Bu nem sebebi ile :
1- Kaynama noktası aşağı düşer
2- Fren sisteminin metal parçaları paslanmaya başlar (karıncalanma)

Yaşı biraz bana yakın olanlar bilirler. Eski yerli araçlarda durmadan arka fren merkezlerinde karıncalanma (pas sebebi ile delikler) oluşur ve yağ kaçağı yapardı. Ustalar ince zımpara ila buraları zımparalayıp fren lastiklerini değiştirip tekrar takarlardı. Bunun sebebini bi tahmin edin.

ABS sisteminin parçalarınında metal oldukları düşünüldüğünde bu iyice önem kazanıyor.
Biz servis olarak tüm müşteri araçlarımızın fren hidroliklerini 2 senede bir değiştiririz. En eski müşterimiz 89 model bir 316 ve bu aracın fren sisteminde balata dışında hiçbir parça değişmedi.
ADV rider forumundayaptığım incelemelerde (özellikle nemli iklimde oturan) birçok kullanıcının hidrolik yağlarını yıllık olarak değiştirdiklerini okuyorum.

Bence fazla düşünmeyin değiştirin gitsin.

Not: Speed bleeder süper icat bende alıcam kendi motorum için.
duroturk
duroturk
Erkek

Salı Haz. 02, 2009 10:04 am
Arkadaslar, gerek Emirhan'in yasadigi problem ve gerek olasi durumlar icin bir not:

BMW servis manueli hortumlar uzerindeki o kelepceler icin "non reusable" diyor. Yani "tekrar kullanilamaz".

Calismalarinizda ya o kelepceleri ya aynilari ile yenileyin ya da ayni isi gorecek vidali tipleri kullanin. Ama bir kez gevsettiginiz ya da bir sebeple gevsemis eski kelepceleri kullanmaya devam etmeyin, emekli edin.

Emirhan'in problemi bir sonuc ornegi olarak karsimizda.

Iyi surusler...
emirhan
Erkek

Salı Haz. 02, 2009 10:20 am
cenker demiş ki:
Üzerinden çıkan orjinal kelepçelerin aynısını sanayide buldum. İki tırnağından kerpeten ile sıkarak taktım.

O kerpetenle sıkılan tek kullanımlık kelepçeleri sökmek biraz zahmetli olmuyor mu? Aşağıdaki hortumda takılı olan yakıt enjeksiyon hortumu kelepçesi bulunabilse süpper olurdu bence. Sökmesi de takması gibi kolay Smile

40.000 km bakım - Sayfa 2 Dsc09722small

Fotoğrafları incelediğimde ufak tefek farklar dışında depo sökme ve flanşı dışarı alma prosedürü hemen hemen aydı. Ancak R1150R' ın yağ radyatörü deponun yanlarına monte edildiği için öncelikle radyatör kapaklarını ve radyatörleri depodan kurtarmak gerekiyor. Bu işi yapabilmek için de sağdan ve soldan fazladan 5' er vida sökmek gerekiyor. Bir de Deponun sağ tarafındaki plastik kapağa da bir tane vida koymuşlar benim motorda. Yani GS sahipleri depoyu sökmek için bir tane vida sökerken ben 12 tane vida sökmek durumunda kalıyorum Sad

cenker demiş ki:Ben operasyonu biraz fotoğrafladım, izninizle buraya eklemek istiyorum..

Vallahi Cenker Bey, harika bir iş çıkarmışsınız ben anlatsam bu kadar başarılı olamazdım. Fotoğraflar harika, anlatım harika. Ellerinize sağlık Smile

Not: Siz deponun sağındaki siyah plastik yan kapağı yerine oturturken tırnakların oturduğu kauçuk takozları içeri kaçırdığınız oluyor mu? Ben radyatör kapaklarını ve o plastik kapağı yerine oturturken tırnaklara hafif silikonlu gres sürdüm. Yerine takması kolay oldu. Umarım bir zararı yoktur silikonlu gresin kauçuklara. Eğer yok ise bunu yapmanızı tavsiye ederim.

Edit:

duroturk demiş ki:

BMW servis manueli hortumlar uzerindeki o kelepceler icin "non reusable" diyor. Yani "tekrar kullanilamaz".

+1
duroturk
duroturk
Erkek

Salı Haz. 02, 2009 12:42 pm
emirhan demiş ki:Bir de Deponun sağ tarafındaki plastik kapağa da bir tane vida koymuşlar benim motorda. Yani GS sahipleri depoyu sökmek için bir tane vida sökerken ben 12 tane vida sökmek durumunda kalıyorum Sad

Eh, GS ler belki de bu yuzden GS Emirhan 'cigim afro
Basri
Basri
Erkek

Salı Haz. 02, 2009 1:07 pm
duroturk demiş ki:

Eh, GS ler belki de bu yuzden GS Emirhan 'cigim afro

Evi barkı sattırıp aldıracaksınız bana bi GS en sonunda..
duroturk
duroturk
Erkek

Salı Haz. 02, 2009 1:19 pm
Once sen iyi ol abicim, Gs elbet gelir ardindan... cheers
emirhan
Erkek

Salı Haz. 02, 2009 1:42 pm
duroturk demiş ki:Eh, GS ler belki de bu yuzden GS Emirhan 'cigim

Birgün gelir de paranın d. korsam bir tane beyaz renkli özel üretim yüksek seleli GS ADV alıcam zaten, bir daha da dünyadaki benzin rezervleri tükeninceye kadar satmayacam Very Happy
Basri
Basri
Erkek

Salı Haz. 30, 2009 11:12 pm
'09 Mondial 100 xqğ'min 6000 km bakım zamanı gelmişti, kullanıcı kılavuzunu inceldim, internette araştırdım, elle tutulur bir bilgi bulamadım,

Teknolojisi cok karışık ve anlaşılmaz olduğu için kendim ellemeyip uzman bir ustaya götürmeye karar verdim,

İzmir/Selçuk sanayi sitesinde bir mobilet tamircisine gittim.

1 litre Castrol 15W40 4T motor yağı
1 adet NGK buji
Akü suyu kontrolü ve tamamlanması
zincir yağlanması ve gerginlik ayarı
Lastik havalarının kontrolü
2 adet demli çay
İşçilik

15 YTL tuttu, bayaa sarsıldım, tasarruf açısından bir dahaki bakımı kandim yapmayı düşünüyorum,

Saygı ve sevgilerimle... Very Happy
duroturk
duroturk
Erkek

Çarş. Tem. 01, 2009 9:46 am
Hmm...

Canin sikilmadi mi bi kenarda oturup ustayi kos kos izlerken Question

Senin asabin bozulmustur orda Twisted Evil
emirhan
Erkek

Çarş. Tem. 01, 2009 10:23 am
Basri abi ocağına incir ağacı dikmişler yahu Very Happy Ama ben 30 tl gibi astronomik bir rakam beklerdim ustadan. Motordan parça yürütmüş olmasın ?Razz