Basri's BMW Boxer
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMLARA KATILMAK İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUNUZ
Basri's BMW Boxer
FORUMLARA KATILMAK İÇİN LÜTFEN KAYIT OLUNUZ
Basri's BMW Boxer
Arama
Sonuç :
çıkıntı araştırma
En son konular
Basri'nin notu - Lütfen Okuyun...Paz Tem. 30, 2023 1:37 pmBasri
Forumla ilgili İstek ve ÖnerilerinizSalı Haz. 27, 2023 8:56 pmBasri
Forumla ilgili İstek ve ÖnerilerinizSalı Haz. 27, 2023 8:49 pmBasri
Isınmış motorda yatak benzeri ses / Sanziman sesleriÇarş. Mart 02, 2016 2:13 pmokan kara
1150 ADV için Ateşleme Bobini arıyorum.Ptsi Ara. 14, 2015 2:54 pmGARAGEMOTO
Ateşleme yok Çarş. Ara. 03, 2014 2:56 pmGARAGEMOTO
R 11XX Senkron Ayari..Cuma Mayıs 30, 2014 12:01 ammahirKISSAL
yağ filtresi ve sökme aparatıSalı Mart 11, 2014 5:51 pmnertug
SelamlarÇarş. Şub. 26, 2014 12:30 pmalegöz
Tork AnahtarıCuma Şub. 07, 2014 1:32 amnertug
2000 model r 850 gs calısmıyor!!C.tesi Haz. 22, 2013 8:37 amhakan umit atalay
GS 1100 Alıyorum ustalardan tavsiye istiyorum.Perş. Nis. 25, 2013 10:19 amkadir tahsin
Motorda Vuruntu var?????????Perş. Nis. 25, 2013 10:09 amkadir tahsin
BMW R1150R KESİNTİ PROBLEMİÇarş. Nis. 24, 2013 10:08 pmşamilkamçi
şanzıman problemi,Perş. Nis. 04, 2013 10:08 pmbaybars8
Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama

R11XX için Beşer Fren Balatası

+12
pekiabi
canakkale
tall
nedimurcan
Basri
cenker
duroturk
Serkan
emirhan
Aydın
nurikilimci
attila
16 posters
canakkale
canakkale
Erkek

R11XX için Beşer Fren Balatası - Sayfa 2 Empty Geri: R11XX için Beşer Fren Balatası

Cuma Tem. 17, 2009 1:38 am
arkadaslar fren havasını nasıl alabilirim bu konuda bilgisi olan varsa yardımcı olurmusunuz?
saygılar..
attila
attila
Erkek

R11XX için Beşer Fren Balatası - Sayfa 2 Empty Geri: R11XX için Beşer Fren Balatası

Cuma Tem. 17, 2009 9:26 am
Selam,

Bu işi tercihen iki kişi yapmanız uygun olacaktır.
Öncelikle kaliper üzerindeki hava alma rakoruna uygun bir yıldız tabir edilen anahtar edinin. Üstünüzün kirlenmemesi içinde rakorun ucundaki sıvı çıkış ucuna uygun yaklaşık 50cm şeffaf hortum edinin.
Anahtarı rakora takın hortumu ucuna takın. Hortumun diğer ucunu tercihan bir kabın içine yerleştirin.
Rakoru dikkatlice gevşetin. Tatlı sıkı duracak şekilde tekrar sıkın.

Size yardımcı olan arkadaş freni biraz pompalayıp daha sonra basık tutsun.
Bu aşamada siz hızlı bir hareket ile rakoru açıp tekrar kapatın.
İşlem sırasında fren kolu boşalacaktır. Frenı sıkan arkadaş sürekli sıkmata devam etmelidir. Rakor gevşekken fren kolu geri bırakılırsa rakor ucundan içeri hava girebilir.
Burada ana amaç basınç altına alınmış fren hidroliğinin ve yanındaki havanın hızlı bir şekilde tahliyesinin sağlanmasıdır.
Eğer hava var ise zaten ilk rakor gevşetmede hava ile karışık sıvı çıkış sesi duyarsınız.
Bu işlemi 2-3 kez yaparsanız hava tahliyesini bitirmiş olursunuz.
Her kaliper için tek tek bu işlemi yapmanız gerek.
Hidrolik değişimi veya komple boşalması sonrası yapıyorsanız depo sökülmeli ve ABS ünitesi üzerindeki V ön H arka yazan 2 rakor içinda aynı işlemleri yapmalısınız.

Kolay Gelsin
attila
attila
Erkek

Cuma Tem. 17, 2009 10:46 am
camadan demiş ki:atilla abi süper anlatmışsın
bi şeyde ben ekleyeyim mutlaka bu işlemden sonra dökülen hidrolik yağını temizlemek için su kullanın. çünkü su bu yağın temizlenmesinde ve çözüldüğü yegane şey.

ha birde şimdi geldi yukarıda atilla abinin yaptığını yaparken yanında mutlaka dot4 yağ olsun ve işlemleri yaptıktan sonra tekrardan yağ eklemeyi unutmayınız.

Evet çok haklısın Dot4 hidrolik boyalı veplastik yüzeylerde deli etki yapıyor.
Benim sol ön sinyal üzerine akmiş olan hidrolik izi halen duruyor. Çıkarmak mümkün değil.
Boyalı yüzeylerde ise kabarma yapar aman dikkat.
canakkale
canakkale
Erkek

Cuma Tem. 17, 2009 8:37 pm
attila abi çok iyi anlatmışsın teşekkürler yarın ilk işimbunu uygulamak olacak uyarılar dikkate alınacaktır Very Happy
alks
Cem
Cem
Erkek

C.tesi Tem. 18, 2009 2:23 pm
Sevgili Atilla ve İzmirdeki arkadaşlar,

Ben bu işlerde çok çaylak olduğum için tavsiyenize ihtiyacım var.
Banimde arka fren balatasını değiştirmem gerek. Borusanda servise sokmuştum. arka fren diski yok diye kaldı. 1 ayı geçti hala gelecek diyorlar. Kendim de söküp takacak kadar motor bilgim yok. Burada sayenizde çıraklığa başladım hepiniz varolun. Ama arka fren acil. Nerede ve nasıl yaptırabilirim. Birde sağ arka sinyal camı kırıldı.
Şimdiden teşekkür ederim.

Sevgilerimle,

cem
Basri
Basri
Erkek

C.tesi Tem. 18, 2009 2:57 pm
Arka diski buradan sipariş verebilirsin, ben birkaç parça almıştım, güvenilir bir firma..

http://shop.wemoto.com/index.dyn?oid=5834658

Arka disk 67 Sterlin, bundan V.A.T. (K.D.V.) düşüp öyle gönderiyorlar

http://shop.wemoto.com/pictures.dyn?u=5834658qqq5828640

Disk Borusan da kaç para ? 265 Avro + KDV gibi bişey olması lazım..

EBC marka balata da sipariş verebilirsin aynı yerden, fiyatlar makul, parçalar elinde olunca mobilet tamircisi bile değiştirir Very Happy , Kaliper sökülecek, Abs sensörü sökülecek,yada sökülmeyecek, tam hatırlamıyorum, arka tekerlek bijon anahtarıyla sökülecek, arka tekerleğin üzerinde diski tutan 5 adet alyen vida sökülerek disk değiştirilecek, balata değitirelecek, tekerlek yerine takılacak, abs sensörü takılacak, kaliper takılacak, abs çalışmaz ise sensör ile tırtıklı disk arasındaki boşluk 0.5 mm ye ayarlanacak, gözümün önüne getirebildiğim kadarıyla bu kadar basit..

Disk 67 Sterlin, balata 16 Sterlin yapar sana 83 Sterlin. Bundan %18 VAT düşecekler, ettimi 68 Sterlin, 20 Sterlin göndermeye alsalar eder 88 Sterlin, hadi 90 de, yani Osmanlı parası 220 Lira.

Kaç paraydı Borusanda sadece disk ? KDV dahil 670 lira... Razz Bide işçilik alırlar üstüne utanmadan.

Ortalama 1 haftada gönderiyorlar...

Sinyal camı ilgi alanımın dışında Very Happy
Basri
Basri
Erkek

C.tesi Tem. 18, 2009 3:58 pm
Arkadaşlar, bide Attila israrla Atilla değil Attila demişti. Smile
Cem
Cem
Erkek

C.tesi Tem. 18, 2009 4:08 pm
Basri abi,

Çok teşekkür ederim. Balata Özgörkeyde değişmişti sadece balata durumu var. Beşer balata ile çözüme gitmeyi denesem nasıl olur.

Attiladan ayrıca özür dilerim yanlış yazımdan dolayı. serefe
Basri
Basri
Erkek

C.tesi Tem. 18, 2009 4:13 pm
Yanlış mı yazdın ?, balata mı, disk mi değişmişti ?
Basri
Basri
Erkek

C.tesi Tem. 18, 2009 4:15 pm
Kahramanlara gittiğin zaman Ergür Motor Gürkan'a bi sor senin motor için ne balata satıyor, kaç para ?

Oradaki balata işine gelirse ücretsiz değiştirttiriverir..

Gürkan'ın telefonunu bilen var mı ? ben kaybetmişim..

En son Basri tarafından C.tesi Tem. 18, 2009 4:16 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Cem
Cem
Erkek

C.tesi Tem. 18, 2009 4:19 pm
Yardım ve bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim.
emirhan
Erkek

C.tesi Tem. 18, 2009 4:36 pm
Ergür Motor' un telefon numarası: 0232 446 14 97
Kahramanlar semtindeki belki de en efendi esnaflar diyebilirim...
canakkale
canakkale
Erkek

C.tesi Tem. 18, 2009 10:51 pm
attila abi sayende fren havasını almayı başardım hiç de zorlanmadım aynen dediğin gibi uyguladım çok kolaymış meğer teşekkür ederim verdiğin bilgiler için, teker rahatladı artık Very Happy
yalnız sağ kaliper rakoru tıkalıymış rakoru söküp temizledim ve tıkanıklığı açtım biraz uğraştırdı ama şu anda işini iyi yapıyor
rakorların ağzı açık olduğu için içine biriken sular zamanla küflenip tıkanmasına yol açıyor 2 tane tıpa bulup hemen kapattım
saygılar..
pasinli
pasinli
Erkek

Paz Tem. 19, 2009 2:08 am
emirhan demiş ki:Ergür Motor' un telefon numarası: 0232 446 14 97
Kahramanlar semtindeki belki de en efendi esnaflar diyebilirim...

Bencede İzmir deki aklı başında motosiklet sevdalısı esnaf çift. Gürkan eşiyle birlikte bu işi yapıyor. 6 ay kadar önce EBC ön arka balata almıştım R1150 Adv için elinde balata olduğunu sanıyorum..
attila
attila
Erkek

Paz Tem. 19, 2009 9:04 pm
canakkale demiş ki:attila abi sayende fren havasını almayı başardım hiç de zorlanmadım aynen dediğin gibi uyguladım çok kolaymış meğer teşekkür ederim verdiğin bilgiler için, teker rahatladı artık Very Happy
yalnız sağ kaliper rakoru tıkalıymış rakoru söküp temizledim ve tıkanıklığı açtım biraz uğraştırdı ama şu anda işini iyi yapıyor
rakorların ağzı açık olduğu için içine biriken sular zamanla küflenip tıkanmasına yol açıyor 2 tane tıpa bulup hemen kapattım
saygılar..

Sevgili Mustafa,
İşinin hallolmasına çok sevindim. Bu işler böyle ufak ufak başlanıyor.

İsmim ile ilgili fazla takılmayın. Bir dönem nüfus kağıdımda Attila yazarken ehliyetimde Atilla yazıyordu.

Ama doğrusu Attila'dır. Very Happy Very Happy
Aydın
Aydın
Erkek

Çarş. Tem. 22, 2009 8:42 am
Arka fren balatalarımı Beşer ile değiştirmiştim. Yaklaşık 1000 km dir kullanıyorum. Düzelir dedim ama ı-ıh. İlk baştaki hislerim hala aynı;

Fren çok sert, resmen abanmam gerekiyor. Fren hassasiyetim bozuldu. Eskiden ayağımın ucuyla usulca basıverir, ardından kuvvetli nefis bir durma hissederdim. Şimdi usulca dokunmayı geç abanıyorum hala durma hissi yok, daha bi abanıyorum anca durmaya doğru meylediyo. Bu arada (başka marka) ön frenlerimi devreye sokup durabiliyorum.
Arka frenimi yavaşlatma, ön frenimi durma amaçlı kullanır oldum.
Motoru zaten ön fren durdurur diyecek arkadaşlara; bahsettiğim durdurma o değil, eskisi ile arasındaki farkı anlatıyorum.

Bu arada bir arkadaşımın aynı motoruna kısa bir süre bindiğimde aradaki farkı bir kez daha hissettim, ne kadar yumuşak frenleri vardı. işte böyleydi benim eski frenler ya, ne kadar sertmiş şimdiki dedim.

Bi şekil verdik parayı aldık taktık biraz daha kullanayım yazık olmasın modundayım. Tekrar almayı bırak, bitmeden en kısa sürede değiştireceğimden eminim.
pekiabi
pekiabi
Erkek
http://f650.azbuz.com

Çarş. Eyl. 02, 2009 5:21 pm
Beşer'in arka fren balataları bi geldi, bi tanesi ince. Şaşırdık tabi Question
Hepsi de böyleydi. Taktırmak için Buz Motor'a götürdük, oradaki adam böyle olabileceğini söyledi. Beşer'e mail atıp sordum. Bakalım ne diyecekler...
tuncay
tuncay
Erkek

Perş. Eyl. 03, 2009 1:16 am
Beşer Balata ile ilgili.
Kuşadası na Basri abiye İzmir gurubu ve diğer arkadaşlar ile tanışmaya gittiğimizde 2 motor çıkmıştık.Bende Buz motordan takımı 150 Tl ye aldığım yan sanayi balatalar var hiç sıkıntı yaşamadım.Ali abide de beşer balata takılı ikimizde balataları yaklaşık aynı zamanlarda değiştirdik.Gerek yolda giderken,gerekse Kuşadasında birlikte yaptığımız toplu sürüşler esnasında,özellikle Ali abinin motorunun yüklü iken durmadığını,uzun süre kullanımda frenlerin tamamen iptal olduğunu Ali abiden öğrendim.Hatta bir akşam kendi motorumu bırakıp,Ali abinin beşer takılı motorunu kullandım.Aradaki fark çok fazla.Beşer takılı motor gerçekten durmuyor yada çok geç duruyor.Sertliği ve geç durmasından kaynaklanan sürtünme fazlalığından dolayı,disklerin fiyatlarının da gözönünde bulundurulduğunda uzun vadede beşerin ekonomik olduğunu sanmıyorum.Kaldı ki aniden durmamız gereken bir yerde duramadığımızda(Allah korusun)beşer kullanarak ettiğimiz karın,zararımızı telafi etmeyeceğini düşünüyorum.
duroturk
duroturk
Erkek

Perş. Eyl. 03, 2009 8:10 am
Valla arkadaslar...

Motorun diger butun aksami bize surekli lazimdir ve kullaniriz..

Ama lastik ve fren genellikle "bir an icin" COK lazim olur. Ve o anda is gormesi en onemli seydir.

Lastik ve freni ihmal etmeyin...
pekiabi
pekiabi
Erkek

Perş. Eyl. 03, 2009 12:20 pm
Şu Beşer balata işi iyice karıştı.

1100'ün önler sağlamdı, Beşer'leri takmadık.
Ama hepsine Beşer takıp test edeceğim bu gün anasını satayım.
Konu aydınlansın...
tuncay
tuncay
Erkek

Perş. Eyl. 03, 2009 1:03 pm
pekiabi demiş ki:Şu Beşer balata işi iyice karıştı.

Konu aydınlansın...

Alinin motorunda hepsi Beşer takıldı,şehir içi kullanımda sorun yaşamadı Ali abi yada farketmedi.Ne zman Kuşadasına gittik Yolda başladı sıkıntı.Isınmadan kaynaklanan durma mesafesinin uzaması ilk belirti.Durma mesafesi uzadıkçada daha çok ısınıp daha çok saçmalıyor.Bu yazdıklarımın hepsi Ağustos ayı başlarında,Kuşadasına gider iken yaşandı.
pekiabi
pekiabi
Erkek

Perş. Eyl. 03, 2009 2:29 pm
tuncay demiş ki:
pekiabi demiş ki:Şu Beşer balata işi iyice karıştı.

Konu aydınlansın...

Alinin motorunda hepsi Beşer takıldı,şehir içi kullanımda sorun yaşamadı Ali abi yada farketmedi.Ne zman Kuşadasına gittik Yolda başladı sıkıntı.Isınmadan kaynaklanan durma mesafesinin uzaması ilk belirti.Durma mesafesi uzadıkçada daha çok ısınıp daha çok saçmalıyor.Bu yazdıklarımın hepsi Ağustos ayı başlarında,Kuşadasına gider iken yaşandı.

Test yaparken bunu da göz önüne almalı...
Yapabilirsek tabi Embarassed
tuncay
tuncay
Erkek

Perş. Eyl. 03, 2009 3:49 pm
Motorlarımızın kilosu aynı tabiki.Hatta bende Ali den daha fazla yük vardı.Bu sıkıntı bana göre çok fazla sıcak havada kendisini gösterdi.Burada iken bende Aliden balata ile ilgili bir şikayet duymadım.Hatta 50 TL ye aldığı için övünüyordu.Fakat ne zaman yola çıktık,ne zaman Ege sıcaklarına girdik Ali de şikayetler başladı frenle ilgili.Hatta bu şikayetler üzerine ben de kullandım onun motorunu.Motor aynı biri 2000 model,diğeri 2003 model ama fren sistemi aynı.Benim motor her istediğimde duruyor,Alininki canının istediğinde.
Bakın arkadaşlar tekrar ediyorum.Olay sadece durma olayı değil,oturup hesabınızı yapın,sert balata yüzünden aşındırdığınız,fazla sürtünme yüzünden peçleştirdiğiniz diskinizin değerini de hesaba katın.Uzun vade de karda değilsiniz.
pasinli
pasinli
Erkek

Perş. Eyl. 03, 2009 5:53 pm
Ön arka ebc. Yaklaşık 4k km dir kullanıyonum. Hiç bir sorun yaşamadım...

tuareg
tuareg
Erkek

Perş. Eyl. 03, 2009 5:57 pm
Kullananlardan hiç şikayet duymadım. Balata değişiminde alacağım tek marka.