Basri's BMW Boxer
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMLARA KATILMAK İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUNUZ
Basri's BMW Boxer
FORUMLARA KATILMAK İÇİN LÜTFEN KAYIT OLUNUZ
Basri's BMW Boxer
Arama
Sonuç :
çıkıntı araştırma
En son konular
Basri'nin notu - Lütfen Okuyun...Paz Tem. 30, 2023 1:37 pmBasri
Forumla ilgili İstek ve ÖnerilerinizSalı Haz. 27, 2023 8:56 pmBasri
Forumla ilgili İstek ve ÖnerilerinizSalı Haz. 27, 2023 8:49 pmBasri
Isınmış motorda yatak benzeri ses / Sanziman sesleriÇarş. Mart 02, 2016 2:13 pmokan kara
1150 ADV için Ateşleme Bobini arıyorum.Ptsi Ara. 14, 2015 2:54 pmGARAGEMOTO
Ateşleme yok Çarş. Ara. 03, 2014 2:56 pmGARAGEMOTO
R 11XX Senkron Ayari..Cuma Mayıs 30, 2014 12:01 ammahirKISSAL
yağ filtresi ve sökme aparatıSalı Mart 11, 2014 5:51 pmnertug
SelamlarÇarş. Şub. 26, 2014 12:30 pmalegöz
Tork AnahtarıCuma Şub. 07, 2014 1:32 amnertug
2000 model r 850 gs calısmıyor!!C.tesi Haz. 22, 2013 8:37 amhakan umit atalay
GS 1100 Alıyorum ustalardan tavsiye istiyorum.Perş. Nis. 25, 2013 10:19 amkadir tahsin
Motorda Vuruntu var?????????Perş. Nis. 25, 2013 10:09 amkadir tahsin
BMW R1150R KESİNTİ PROBLEMİÇarş. Nis. 24, 2013 10:08 pmşamilkamçi
şanzıman problemi,Perş. Nis. 04, 2013 10:08 pmbaybars8
Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama

emirhan
Erkek

Debriyaj Balatanızı Kaç Km' de Değiştirdiniz? Empty Debriyaj Balatanızı Kaç Km' de Değiştirdiniz?

Salı Haz. 02, 2009 11:46 am

Balata çıktığında perçinlerine kadar aşınmıştı aynı resimdeki gibi. Usta aynı zamanda Manisa ve ilçelerindeki tüm BMW Polis motosikletlerinin de servis ve bakımını yapıyor. Ki biliyorsunuz polis motorları sürekli şehir içinde ve hor kullanılır. Kullanıma göre daha önce çok sayıda 1100 GS ve RT nin balatasını daha erken kmlerde bile değiştirdi. Hatta sahibinden com daki bazı ilanlarda 20000 de bile balata değişimi yapıldığını yazan bmwler vardı. Malum tamamen kullanımla alakalı. Ama çok yerden duyduğum, iyi kullanımla 40.000 kmde balata değişimi ister oldu.
Manisa'da iki arkadaşımda da 1150 rt var, onların biri 43000 kmde ve balata yeni değişmiş diğeri de 25000 civarında ve yakında balata ister demiş başka usta.
Senin gösterdiğin sitedeki maksimum kullanım durumları olabilir. Malum yurtdışında durmadan binlerce km gidilen yollar var. Bizde şehir içi değil dışı bile sorun çoğunlukla.

tabiki kullanım her aracın parçalarında farklı etki yapar. Bunu motoru kullandığımız şehir bile etkiler. Aslında benimde debriyaj ile ilgili bir sıkıntım yoktu. Motorun kavrama sorunu yaşadığını veya kaçırdığını hissetmedim. Hatta eski debriyajla çoğu zaman arka tekerin patinajlarna da engel olamadım, ama usta seni uzun yoda bırakabilir dedi ve 2000 km kadar götürür dedi. Bu sebeple değiştirdim. Çünkü perçinlere kadar aşınmış bir balata onunla çalışan diğer barçaları da bozar malum. Sanıyorum debriyajın yukarıda kavrama durumundan anladılar değişmesi gerektiğini, bu konuda şehrimdeki motorlu polis arkadaşlarında tecrübelerinden yararlanıyorum, onlarda aynı şeyi söylediler.

Motosiklet forumlarından bir üye R1100RT' sinin debriyaj balatasını değiştirmiş. Forumlardaki yazışmalarımızda aynen yukarıdaki şeyleri söyledi. Ben de merak ettim. Burada motoru 20-40 Kkm de olup da debriyaj balatasını değiştirten oldu mu? Sizce normal kullanımda debriyaj balatalarımızın ömrü kaç km' dir?

Bir de marş motorunu sökerek debriyaj balata kalınlığını kumpasla ölçebilir miyiz? Kumpas girebiliyor mu o aralığa?
nurikilimci
Erkek

Debriyaj Balatanızı Kaç Km' de Değiştirdiniz? Empty Geri: Debriyaj Balatanızı Kaç Km' de Değiştirdiniz?

Salı Haz. 02, 2009 6:46 pm
üstad kullanımla alkalı ama 40 Kkm de çok az normal bir kullanımla 100 Kkm ye kadar hiçbirşey olmaz burada yakinen tanıdığım bir abimin 1150 si 95 binde hala orjinal balatası var daha da gider. sahibindende 20 Kkm de debriyajı değişmiş motorların km leri büyük ihtimalle orjinal değilri o motorlar 20 değil 120 Kkm olabilir
Basri
Basri
Erkek

Debriyaj Balatanızı Kaç Km' de Değiştirdiniz? Empty Geri: Debriyaj Balatanızı Kaç Km' de Değiştirdiniz?

Salı Haz. 02, 2009 9:18 pm
Hiç kimse kusura bakmasın, ben bu ustalara inanmıyorum, nasıl kullanıran kullan 40 binde boxerin debriyaj balatası bitmez.

"Başından ayrılmayacağım, gözümün önünde yar motoru, çıkan balatayı beraber ölçelim" de bakalım ustaya ne diyecek.

Sana başka bitik balatayı seninki diye gösterip aynı balatayı yerine takan, hatta hiç açmadan değiştirdim diyip parayı kapan usta örnekleriyle dolu piyasa.

Polis olayına gelince, kademede değiştirildi diye zabıt tutup, devletin verdiği yeni balatanın özel sektör raflarında yerini almadığını kim garanti edebilir ?

Arkadaşlar, marş motorunu sökün, balatayı göreceksiniz, kumpasla ölçün, içiniz rahat etsin ve yola devam edin...

Bir de marş motorunu sökerek debriyaj balata kalınlığını kumpasla ölçebilir miyiz? Kumpas girebiliyor mu o aralığa?

Ben bu sitede resimleriyle birlikte bu olayı bi yerlere eklemiştim, şimdi arayamayacağım, bulursam linkini buraya eklerim.
emirhan
Erkek

Salı Haz. 02, 2009 9:42 pm
Basri demiş ki:

Ben bu sitede resimleriyle birlikte bu olayı bi yerlere eklemiştim, şimdi arayamayacağım, bulursam linkini buraya eklerim.

Ben buldum Basri ağabey, gerek kalmadı Smile

Basri demiş ki:
Eger usenmezsen mars motorunu sok, arkasindaki bosluktan debriyaj balatasini goreceksin, debriyaj sikili vaziyette balatayi it, eger sallaniyorsa problem budur, korkacak birsey yok Hem bu vesile ile balatanin kalinligini olcup durumunu gorursun.

Debriyaj Balatanızı Kaç Km' de Değiştirdiniz? Gs109
Aydın
Aydın
Erkek

Cuma Haz. 12, 2009 9:23 am
Bu güzel tariften sonra şüphede olduğum debriyaj balatamı kontrol edeceğim.
Marş motorunu sökerek kumpasla ölçeceğim.

Ancak, debriyaj balatası kalınlığının ne olması gerektiğini bilmiyorum. Minimum kaç mm olmalı. doğru rakam nedir?
Basri
Basri
Erkek

Cuma Haz. 12, 2009 9:35 am
Aydın demiş ki:Bu güzel tariften sonra şüphede olduğum debriyaj balatamı kontrol edeceğim.
Marş motorunu sökerek kumpasla ölçeceğim.

Ancak, debriyaj balatası kalınlığının ne olması gerektiğini bilmiyorum. Minimum kaç mm olmalı. doğru rakam nedir?

4.5 mm nin altında ise değişmesi gerekir...
emirhan
Erkek

Cuma Haz. 12, 2009 9:37 am
Yeni debriyaj balatası 6.7 mm kalınlığında idi yanlış hatırlamıyorsam. BMW' nin manuelinde yazan minimum debriyaj balatası kalınlığı 4.5 mm. Kalınlık 4.5 mm ve altında ise balatanızı değiştirmelisiniz.

Bu arada ölçüm işlemini yaptıktan sonra buraya motorunuzun model, km ve kulanım tarzı bilgilerinizi de yazarsanız çok makbule geçer Smile

Not: Bir de tanışma topic' i açarsanız harika olur Smile
CüneytKüçük
CüneytKüçük
Erkek

Cuma Haz. 12, 2009 12:03 pm
marş dinamosu temizlenirken debriyaj balatasını ölçtüm daha yeni gibiydi neredeyse.motor 44 binde,bu nedenle ustalara pak inanasım gelmiyor.
emirhan
Erkek

Cuma Haz. 12, 2009 12:26 pm
kaç mm civarında çıktı kalınlığı, benim motor da 45000 civarında da... Bir de debriyajı çekip balatayı parmağınızla ittirmeyi denediniz mi? Oynama var mıydı?
Aydın
Aydın
Erkek

Çarş. Haz. 24, 2009 9:08 pm
emirhan demiş ki:Yeni debriyaj balatası 6.7 mm kalınlığında idi yanlış hatırlamıyorsam. BMW' nin manuelinde yazan minimum debriyaj balatası kalınlığı 4.5 mm. Kalınlık 4.5 mm ve altında ise balatanızı değiştirmelisiniz.

Bu arada ölçüm işlemini yaptıktan sonra buraya motorunuzun model, km ve kulanım tarzı bilgilerinizi de yazarsanız çok makbule geçer Smile

R1150GS 2001 model
80.000 km deyim
~50.000 km de keyfi olarak debriyaj balatamı değiştirmiştim.
30.000 km dir bu balata ile çokca arazide kullanıyorum. Bu ebat motorlar için zor sayılabilecek seviyede off-road yapıyorum. Çamurluğa çamur yapışıp kaldığımızda yada aşırı dik rampalarda tırmanışlarda balata kokusunu duymuşluğum çoktur. Dolayısı ile balatanın erken bitmesini bekliyorum.
Henüz fırsat (ve cesaret) bulamadım ama ölçüm yaptıktan sonra sonucu buraya yazacağım.

emirhan demiş ki:Not: Bir de tanışma topic' i açarsanız harika olur Smile

Offf yaa. en sevmediğim iş bu. Wink
Ben bi arkadaşa bakıp çıkıcam abi Razz

tmm. açıcam bi ara, söz Very Happy
emirhan
Erkek

Perş. Haz. 25, 2009 9:57 am
camadan demiş ki:
Aydın demiş ki:
emirhan demiş ki:Not: Bir de tanışma topic' i açarsanız harika olur Smile

Offf yaa. en sevmediğim iş bu. Wink
Ben bi arkadaşa bakıp çıkıcam abi Razz

tmm. açıcam bi ara, söz Very Happy

ben tanıyom kendisini Very Happy

Sağolsun açmış bir topic, artık hepimiz tanıyoruz kendisini Smile
kazdagli
kazdagli
Erkek

Perş. Haz. 25, 2009 9:46 pm
öyle her ustaya güvenmeyin ve bir sorununuz yoksa kesinlikle değiştirmeyin debriyajınızın bittiğini veya kaçırdığını anlayabilme yöntemleri var
vitesteyken fireni sıkarak gaz verin ve debriyajı hafifçe bırakın motor stop etmiyorsa ve silkelenmeden normal çalışıyorsa balatanız kaçırıyordur 110,000 km,deyim hala orjinal balatamı kullanıyorum ve hiç bir sorunum yok