Basri's BMW Boxer
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMLARA KATILMAK İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUNUZ
Basri's BMW Boxer
FORUMLARA KATILMAK İÇİN LÜTFEN KAYIT OLUNUZ
Basri's BMW Boxer
Arama
Sonuç :
çıkıntı araştırma
En son konular
Basri'nin notu - Lütfen Okuyun...Paz Tem. 30, 2023 1:37 pmBasri
Forumla ilgili İstek ve ÖnerilerinizSalı Haz. 27, 2023 8:56 pmBasri
Forumla ilgili İstek ve ÖnerilerinizSalı Haz. 27, 2023 8:49 pmBasri
Isınmış motorda yatak benzeri ses / Sanziman sesleriÇarş. Mart 02, 2016 2:13 pmokan kara
1150 ADV için Ateşleme Bobini arıyorum.Ptsi Ara. 14, 2015 2:54 pmGARAGEMOTO
Ateşleme yok Çarş. Ara. 03, 2014 2:56 pmGARAGEMOTO
R 11XX Senkron Ayari..Cuma Mayıs 30, 2014 12:01 ammahirKISSAL
yağ filtresi ve sökme aparatıSalı Mart 11, 2014 5:51 pmnertug
SelamlarÇarş. Şub. 26, 2014 12:30 pmalegöz
Tork AnahtarıCuma Şub. 07, 2014 1:32 amnertug
2000 model r 850 gs calısmıyor!!C.tesi Haz. 22, 2013 8:37 amhakan umit atalay
GS 1100 Alıyorum ustalardan tavsiye istiyorum.Perş. Nis. 25, 2013 10:19 amkadir tahsin
Motorda Vuruntu var?????????Perş. Nis. 25, 2013 10:09 amkadir tahsin
BMW R1150R KESİNTİ PROBLEMİÇarş. Nis. 24, 2013 10:08 pmşamilkamçi
şanzıman problemi,Perş. Nis. 04, 2013 10:08 pmbaybars8
Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama

adventure1150tamer
adventure1150tamer
Erkek

metzeller tourance mı ?? Yoksa pırellı scorpion MT 90 mı???? Empty metzeller tourance mı ?? Yoksa pırellı scorpion MT 90 mı????

Perş. Eyl. 03, 2009 10:10 am
lastkleri değiştirme vakti geldi.....ama karar veremedim....genelde metzeller ismi söyleniyor ama pırellı MT 90 kullanan varmı ??? Desen olayı oldukça başarılı ama sürüş performansı nasıl??? Tecrübe eden varsa yardımcı olsun lütfen....
duroturk
duroturk
Erkek

metzeller tourance mı ?? Yoksa pırellı scorpion MT 90 mı???? Empty Geri: metzeller tourance mı ?? Yoksa pırellı scorpion MT 90 mı????

Perş. Eyl. 03, 2009 10:19 am
Bence Tourance bir mit haline gelmis. Abartildigi kadar da degil.

BU ikisi arasinda fiyata bak derim...
ferato
ferato
Erkek

metzeller tourance mı ?? Yoksa pırellı scorpion MT 90 mı???? Empty Geri: metzeller tourance mı ?? Yoksa pırellı scorpion MT 90 mı????

Perş. Eyl. 03, 2009 10:54 am
ben metzeler exp aldım. pırelli önerdiler fiat olarak da iyi idi ama tercihimi öyle kullandım.
yol tutuşu çok güzel ama kullanıcılar ömrünün kısa olduğunu söylüyorlar. en iyi haydar bilir bunu ikisinide kullandı. ama ben yol tutuşunu çok beğendim.

( bu pırelli kullanmayan birinin görüşüdür )
adventure1150tamer
adventure1150tamer
Erkek

Perş. Eyl. 03, 2009 11:07 am
2006 yılında bridgestone trailwing taktım üstüne ..3 yıl kullandım...bridgestone da iyi fakat biraz geç ısınıyor....dediğin gibi nurettin isim yapmış biraz...arada fiyat farkı 45 TL....ferat abi seninde söylediğin gibi metzellerin ömrü kısa buda yumuşak hamurlu olmasından kaynaklanıyor sanırım...ama bu yol tuıtuşuda o kadar arttırıyor...MT 90 kullanan birileri yokmuuuuuu.....
nedimurcan
nedimurcan
Erkek
http://www.nedimurcan.com

Perş. Eyl. 03, 2009 11:21 am
ben f650 varken mt takmıştım. şimdi metzller kullanıyorum. ne fark var dersen...

abicim biz öyle farkları anlayacak sınırlarda kullanmıyoruz ki. ha... şimdi lastik alsam kesin tkc dışında lastik almazdım.
Mehmetderya
Mehmetderya
Erkek

Perş. Eyl. 03, 2009 11:22 am
İki yıl evvel Touance ile scorpion arasında kararsız kalmış, arada cüzi bir fiyat farkı olduğundan scorpionu tercih etmiştim.

Tamamen kabak lastiklerle 10 bin km. yaptıktan sonra beğenmemem imkansızdı tabi.

İkisini kıyaslayamam ama Scorpiondan şikayetim, uzun yolda dikkat çekici bir uğultu yapıyor sanki. (final-drive' dan değildir inşallah)
tuareg
tuareg
Erkek

Perş. Eyl. 03, 2009 11:33 am
Eğer ıslak-kuru asfalttan çıkmıyorsanız, EXP muhteşem bir lastik. Ben otoban ağırlıklı, pek viraja girmediğim bir sezonda 12.000 km de arka tabanı düzleştirdim. Şimdi yine aynı özellikte Pirelli Scorpion Trail kullanıyorum. Sanki EXP'lerin yol tutuşu daha iyiydi, özellikle ıslakta.
pekiabi
pekiabi
Erkek
http://f650.azbuz.com

Perş. Eyl. 03, 2009 11:42 am
Bence dayanıklılık çok önemli. Bana koymaz, ben her sene bir takım lastik değiştiririm diyorsanız EXP alın. Yumuşak hamur, çabuk ısınma vb...

Ben F650'de Anakee kullanıyorum.
Geçen sene Mayıs'ta Buz Motor'da taktırmıştım. Tazeydi. Ferhat Abi'den hem iyi bir fiyata hem de mis gibi taksitle almıştım. Gayet memnunum.
20 bin km'den fazla oldu. Arka lastik bayağı aşındı ama iki ay önce muayeneden de geçti.

Asfaltta çok iyi ama taşa toprağa girdiğimde hafif geziniyor. Ama normal, taş toprak için yapılmamış.

Sanırım öncelikle kullandığımız yola, sonra dayanıklılığına bakıp karar vermek lazım.
Anakee'yi tavsiye ederim.

Not: Yazdığım konu başlığıyla pek alakalı olmadı ama forumlar böyle işte. X ile X'i karşılaştırın dersin mutlaka aradan biri çıkıp üçüncü bir marka söyler Razz
erhan
erhan
Erkek

Perş. Eyl. 03, 2009 2:38 pm
metzeller tourance mı ?? Yoksa pırellı scorpion MT 90 mı???? 1108blickpunkttest20end

Yanlış hatırlamıyorsam Motorrad 2008 sonu test sonuçlarıydı.

KURU ZEMİNDE

Handlichkeit : Yatırırken veya düz bir çizgide tutmak için gidona uygulanması gereken kuvvet kullanışlılığı.

Lenkpraezision : Virajlarda çizgiyi takip etme

Haftung in Schraeglage : Maximum yatış açısında yan yüzey tutunması

Haftung beim Beschleunigen : İvmelenmede yol tutuş

Grenzbereichverhalten : Sınırda kullanımlarda yol tutuş

Aufstellmoment : Viraj içi frenlemede doğrulma eğilimine karşı sürücü tarafından doğrulmaya karşı koymak için harcanan kuvvet.

Kurvenstabilitaet : Değişken ve Dalgalı zeminli virajlarda stabilite

Geradeauslaufstabilitaet : Maximum hızda stabilite

Bremsverzögerung : 100 km/h hızda tam frenlemede reaksiyon

Summe : Toplam

Platzierung : Sıralama

ISLAK ZEMİNDE :

Handlichkeit : Yatırırken veya düz bir çizgide tutmak için gidona uygulanması gereken kuvvet kullanışlılığı.

Lenkpraezision : Virajlarda çizgiyi takip etme

Haftungkurven : Virajda yol tutuş

Haftung Beschleunigung : İvlemenmede yol tutuş

Grenzbereich : Sınırda kullanımlarda yol tutuş

Bremsverzögerung : 100 km/h hızda tam frenlemede reaksiyon

Summe : Toplam

Platzierung : Sıralama

Verschleisstest : Aşınma Testi

100 üzerinden değerlendirme

Punkte Gesamt : Toplam Puan

Gesamtplatzierung : Genel Sıralama

Bu arada ben Scorpion MT90 kullandım. MT90' nın 2 modeli var. S/T (Yol ağırlıklı) ve A/T (Arazi ağırlıklı + asfalt).

A/T modeli KTM990 ADV lerde standart lastik. Hatta neredeyse bu motor için üretilmiş.
S/T modeli ise benim KLE500 de kullandığım model. Yol tutuşu ve yağmur performansı gayet iyi. Yumuşak hamurlu olduğundan çabuk ısınıyor ve iyi yol tutuyor. KLE500' ün viraj performansını çok olumlu artırmıştı. Şu anda da Tourance EXP kullanıyorum. İkisi arasında seçim yapsam Tourance EXP alırım.
CüneytKüçük
CüneytKüçük
Erkek

Perş. Eyl. 03, 2009 8:28 pm
bence herkez kendi sürüş tarzına göre lastik almalı,ben sizlere garip gelecek ama daima sert lastik kullanırım yeni bir çift aldım daha takmadım ama o da trail wing.lastigim çabuk ısınsın zaten şurada 100 km gibi bir yol yapacagım diyen arkadaşlarımın yumuşak lastik almasını kendimce onaylarım ama benim gibi yeri geldiginde kontagı açtıgında 1000km lrere yakın yol yapanların sert lastigi seçmesini öneririm.çünki geç ısınan lastik geç sogur ve lastigin yapısında bozulma minumumda kalır,ömrüde uzun olur. çabuk ısınan lastik çabuk sogur ve yapısıda bir ısın bir sogu dan dolayı çabuk bozulur ve ömrüde kısa olur.

sonuçta tercih meselesi ,ben uzuncuların sert lastik takmasını öneririm 50 km sonra zaten ısınıyor.kullanım tarzınız ne ise ona göre lastik diyorum yoksa lastik firmalarının her biri zaten dünya devi,her birinin üstün oldugu noktalar var.
nedimurcan
nedimurcan
Erkek
http://www.nedimurcan.com

Cuma Eyl. 04, 2009 12:19 am
CüneytKüçük demiş ki:bence herkez kendi sürüş tarzına göre lastik almalı,ben sizlere garip gelecek ama daima sert lastik kullanırım yeni bir çift aldım daha takmadım ama o da trail wing.lastigim çabuk ısınsın zaten şurada 100 km gibi bir yol yapacagım diyen arkadaşlarımın yumuşak lastik almasını kendimce onaylarım ama benim gibi yeri geldiginde kontagı açtıgında 1000km lrere yakın yol yapanların sert lastigi seçmesini öneririm.çünki geç ısınan lastik geç sogur ve lastigin yapısında bozulma minumumda kalır,ömrüde uzun olur. çabuk ısınan lastik çabuk sogur ve yapısıda bir ısın bir sogu dan dolayı çabuk bozulur ve ömrüde kısa olur.

sonuçta tercih meselesi ,ben uzuncuların sert lastik takmasını öneririm 50 km sonra zaten ısınıyor.kullanım tarzınız ne ise ona göre lastik diyorum yoksa lastik firmalarının her biri zaten dünya devi,her birinin üstün oldugu noktalar var.

bu kadar... eeoo
duroturk
duroturk
Erkek

Cuma Eyl. 04, 2009 7:32 am
Cuneyt ABi'nin soylediklerine ben de katiliyorum ama bu isinma soguma meselesinin dinamikleri ve sonuclari birbirinden farklidir aslinda.

Lastigin isinmasi, surtunmeyle olusan enerjinin lastik yapisinda isiya donusmesiyken, soguma konduksiyon ve konveksiyon ile olur.

Yani durdugumuz zaman o lastik her ne olursa olsun soguyacaktir ve aradaki zaman farki hissedilmeyecek kadar azdir. Belki her molada bu size fazladan 5 dk kazandirir ama korkarim hepsi o. Yani yolunuz ne kadar "uzun" olursa olsun, soyle diyelim, lastiginizin "soguma sayisi" degismez. Sonucta sogur. Yani cabuk isinan lastik yolda giderken sogumuyor ki. O da durdugunuz zaman soguyor. Ne sayida durursaniz, lastikleriniz o sayida soguyacaktir.

Ayrica isiyi muhafaza etme isi, isiyi kazanma seklinden de ayri olabilir. Lastik dedigimiz kaucuk mamulu de zaten bunun en iyi malzemesi degildir.

Bu anlamda, lastigin isinma suresi secimde tercih sebebi olabilirkeni soguma suresinin tercih sebebi olmasi bana pek mantikli gelmiyor.

Ha, cabuk isinan lastik genelde yumusaktir ve yumusak lastik uzun omurlu degildir derseniz... Iste buna pls1
erhan
erhan
Erkek

Cuma Eyl. 04, 2009 8:12 am
Lastik seçerken uzun ömürlü olma kriterini en öne koymak büyük hatadır. Bence lastik gerekirse 5000km dayansın ama kontağı açtığım andan itibaren max. yol tutuşu versin. Seçim yaparken lastiğin görevini ve ondan ne beklediğimizi iyi bilmeliyiz. Lastiğin başlıca görevleri fren ve yol tutuştur. Bu ikisi kötü ise ölebilirsiniz. Yukarıya koyduğum testi dikkatle incelemenizi öneririm. Adamlar lastikleri çok ilginç kriterlere göre değerlendirmişler. Limitte kullanım, virajda yol tutuş, çizgi takibi vb. çok önemli konular. Mesela Continetal lastik kuru zeminde açıkara 1. olmuş. Ancak ıslak zeminde o kadar da iyi değil. O zaman soru şu; ben kuru zeminde motorsikletimi ne kadar limitte kullanıyorum? Yağmur yağdığında yol tutuş daha önemli mi? Eğer ben yağmurda ve kışın binmem diyorsan Continental alınabilir. Ama kışın da binerim, yağmura da yakalanırım diyorsak seçimi başka markaya kaydırmak gerekebilir.

Lastik motorsikletimizin en önemli parçası aslında, ilginç olan motorsikletimiz çin malı da olsa, BMW de olsa en önemli parçayı başka firmalardan alıyoruz. Bu firmalar da sonuçta büyük firmalar ve araştırmalara ciddi paralar harcıyorlar. Hatta kataloglarında lastiklerin kullanılması gereken motorsiklet tiplerini bile belirtiyorlar. Yapılacak en doğru hareket motorsikletimize ve sürüş şartlarımıza en uygun lastiği almalıyız. Lastik ömrü ilk sırada olmamalı bence.
duroturk
duroturk
Erkek

Cuma Eyl. 04, 2009 8:16 am
Dogru!
CüneytKüçük
CüneytKüçük
Erkek

Cuma Eyl. 04, 2009 10:53 am
Sevgili Erhan,tabiki can güvenligi her şeyin üstündedir,ancak şunuda belirtmek isterimki sert lastiklerde ısındıktan sonra yolu fevkalade tutuyor.dedigim gibi sürüş tarzı yada yol mantıgı ne ise insanlar ona göre lastik almalı,4 mevsim kar yağmur motora binen kişi olarak eger 5000 km de lastik alınacak olsa ,tanıdıgım için söylüyorum,Nedim ve benim gibi sürücülerin her ay bir takım lastik almamız gerekir inanın bu bazen 2 takıma kadar çıkar.buda maliyet açısından inanılmaz yüksek.
pekiabi
pekiabi
Erkek

Cuma Eyl. 04, 2009 11:55 am
Lastiğim geç ısınıyırso, mevsime göre, ısınana kadar virajda, ıslak zeminde vb ani gaz açmam olur biter....

Malzememania'ya ya gitmesin iş...

Geçen sene, şimdi kullandığım lastikleri almadan önce motorumun üstünde 4-5 yıllık lastikler vardı. Virajda ani gaz açınca kayma yapıyordu vs... Ama ben de ani gaz açmıyordum olup bitiyordu. Yani geç ısınıyor, kayıyor vs...

1. Motorlarımız R1 filan değil.
2. Sürüşümüzü lastiğin karakterine göre ayarlayabiliriz...
pekiabi
pekiabi
Erkek

Cuma Eyl. 04, 2009 11:59 am
Ha ayrıca...
Candan kıymetli mi, kask alırken paraya kıyın en iyisini, şunu alırken paraya kıyın en iyisini mevzuuna pek katılmıyorum...

Parası olmayan motosiklete binmesine gidiyor bu tür teoriler...
Her şeyde optimum davranmak mümkün...
Ve bence, benim bütçeme göre tasarruf iyidir, dayanıklılık önemlidir...
CüneytKüçük
CüneytKüçük
Erkek

Cuma Eyl. 04, 2009 2:32 pm
Sevgili Cem,sert lastigin yer tutması durmunda hem fikirim,ancak yinede çabuk isınan lastigin sert lastik ile aynı sürede soguması konusunda farklı düşünüyorum.

ha bu söylediklerimin hiç bir bilimsel temeli yok sadece nacizhane yol tecrübesi diyelim.yani mektepli degil alaylı tecrübesi. dkst
adventure1150tamer
adventure1150tamer
Erkek

Ptsi Eyl. 07, 2009 3:08 pm
Arkadaşlar hepinize yardımlarınızdan ve verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkürederim....nihai kararı bugün verdim ve pırelli MT 90 sipariş ettim...bir süre sonra performansı hakkında sizlere bilgi veririm..
duroturk
duroturk
Erkek

Salı Eyl. 08, 2009 11:28 am
Bekliyor olacagim...