Basri's BMW Boxer
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMLARA KATILMAK İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUNUZ
Basri's BMW Boxer
FORUMLARA KATILMAK İÇİN LÜTFEN KAYIT OLUNUZ
Basri's BMW Boxer
Arama
Sonuç :
çıkıntı araştırma
En son konular
Basri'nin notu - Lütfen Okuyun...Paz Tem. 30, 2023 1:37 pmBasri
Forumla ilgili İstek ve ÖnerilerinizSalı Haz. 27, 2023 8:56 pmBasri
Forumla ilgili İstek ve ÖnerilerinizSalı Haz. 27, 2023 8:49 pmBasri
Isınmış motorda yatak benzeri ses / Sanziman sesleriÇarş. Mart 02, 2016 2:13 pmokan kara
1150 ADV için Ateşleme Bobini arıyorum.Ptsi Ara. 14, 2015 2:54 pmGARAGEMOTO
Ateşleme yok Çarş. Ara. 03, 2014 2:56 pmGARAGEMOTO
R 11XX Senkron Ayari..Cuma Mayıs 30, 2014 12:01 ammahirKISSAL
yağ filtresi ve sökme aparatıSalı Mart 11, 2014 5:51 pmnertug
SelamlarÇarş. Şub. 26, 2014 12:30 pmalegöz
Tork AnahtarıCuma Şub. 07, 2014 1:32 amnertug
2000 model r 850 gs calısmıyor!!C.tesi Haz. 22, 2013 8:37 amhakan umit atalay
GS 1100 Alıyorum ustalardan tavsiye istiyorum.Perş. Nis. 25, 2013 10:19 amkadir tahsin
Motorda Vuruntu var?????????Perş. Nis. 25, 2013 10:09 amkadir tahsin
BMW R1150R KESİNTİ PROBLEMİÇarş. Nis. 24, 2013 10:08 pmşamilkamçi
şanzıman problemi,Perş. Nis. 04, 2013 10:08 pmbaybars8
Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama

Motor yagi ve yag filtresi degisimi

+7
Mehmetderya
Cem
tuncay
CüneytKüçük
pekiabi
nurikilimci
Basri
11 posters
Basri
Basri
Erkek

Motor yagi ve yag filtresi degisimi Empty Motor yagi ve yag filtresi degisimi

Cuma Ekim 17, 2008 3:24 pm
MOTOR YAĞI VE YĞ FİLTRESİ DEĞİŞİMİ

Motor yagi ve yag filtresi degisimi Bmwr1100rtrsgsr00repairsv8
-vidalı kapağı çıkartın
-yağ tahliye vidasını sökün ve tüm yağı boşaltın
-yeni bir conta ve vida kullanarak tahliye deliğini kapatın
Motor yagi ve yag filtresi degisimi Bmwr1100rtrsgsr00repairad5
Motor yagi ve yag filtresi degisimi Bmwr1100rtrsgsr00repairad5.f122ee0f15
-BMW no. 11 4 650 numaralı aletle filtreyi sökün
-yeni filtrenize yağ doldurup yerine takın
-motor yağını doldurup kapağını kapatın
-en az 10 dakikalık bir test sürüşü yaptıktan sonra yağı kontrol edin

UYARI;
asla MAX. seviyesini gececek kadar yağ doldurmayın

sıkma torkları;

yağ filtresi................................................: 11 Nm
yağ tahliye vidası......................................: 32 Nm

yağ miktarları;

filtre ile beraber........................................: 3.75 litre
filtresiz.....................................................; 3.50 litre
MİN. ve MAX. işaretleri arasındaki miktar....: 0.50 litre

Motor yağı:

4 zamanlı, benzinli motorlar için kullanılan, bilinen bir marka, HD motor yağı.
API klasifikasyonu SE, SF, SG; CC veya CC spesifikasyonu kombinasyonu ile birlikte

Yağ tahliyesi mutlaka motor sıcakken yapılmalıdır ( 5 çubuk)
bazı ustalar elleri yanacağı için bunu sevmez. Ama bu tercümeleri BMW yetkili servislerinin el kitabından yapıyorum. Yani bazı konularda ustaları bilinçli bir şekilde uyarabilmemiz için.

en doğru yağ kontrolü nasıl yapılır;

Motor sicakken yan sehpada 5 dakika bekledildikten sonra orta sehpaya alinir, 2-3 dakika sonra gozlem penceresinden yag kontrol edilir.
Basri
Basri
Erkek

Motor yagi ve yag filtresi degisimi Empty Geri: Motor yagi ve yag filtresi degisimi

Salı Ekim 21, 2008 12:14 am
Yağ filtre sökme-takma anahtarını isteyen arkadaşlara işleri bitince geri vermeleri ve kargo ücretleri kendilerine ait olmak üzere ödünç veriyorum.

Maalesef Türkiye'de bulmak zor.

İsteyen arkadaşlar Özel Mesaj ile adresini bildirsin lütfen.
nurikilimci
Erkek

Motor yagi ve yag filtresi degisimi Empty Geri: Motor yagi ve yag filtresi degisimi

Çarş. Mayıs 20, 2009 3:04 pm
üstad filtrenin pasolarının ve yataklarının aynı olması uygun olduğu anlamına gelmez. Bmw nin kullandığı fitrelerde tıkanma durumunda yağlamanın kesilmemesi için konmuş bir baypaas sibobu var. Sizin bahsettiğiniz filtrede benzer bir düzenek varsa uyabilir aksi taktirde sıkıntı yaratabilir. Diğer taraftan bu sibobun çalıştığı basınç değerlerininde tutması gerekir.
pekiabi
pekiabi
Erkek
http://f650.azbuz.com

C.tesi Haz. 27, 2009 10:10 pm
Contayı değiştiriyoruz. Onda sorun yok.
Tahliye vidasını da mı değiştireceğiz her seferinde?
CüneytKüçük
CüneytKüçük
Erkek

C.tesi Haz. 27, 2009 10:16 pm
tahiliye vidasını degiştirmemize gerek yok yeterki vidayı sıcakken fazla sıkmayalım yada daha dogrusu sogumasını bekleyelim.aliminyum vida oldugundan dikkatli olmak gerek.bir daha sökülecegini düşünerek aşırı sıkmamak gerek.
tuncay
tuncay
Erkek

Cuma Ağus. 14, 2009 1:05 am
Burayada maydonoz olmadan geçmeyeyim dedim.
Yağ ve filtre değişimimi bugün yaptım.Filtremi wolksvagen parçacısından 15 Tl ye aldım Üzerinde daha önceden borusan dan 43 Tl ye aldığım orjinal filtre vardı.(made ın avusturya).Bu gün aldığım filtrede aynı marka,aynı tip tek fark arkasında anahtar ile tutabilmek için bir çıkıntı var.Onunda üzerinde yazan made ın avusturya.Saygılar.
Cem
Cem
Erkek

Cuma Ağus. 14, 2009 1:50 am
Abi birde resim koysan süper olacaktı ...
Mehmetderya
Mehmetderya
Erkek

Paz Ağus. 30, 2009 1:13 pm
Sağolsun, Basri Abi' den edindiğim yağ filtre anahtarının girişine uygun dört köşe anahtar bulamayınca kapı kolu kullanmak zorunda kaldım. (Tork hak getire tabi, tavsiye niteliğinde değildir, anlık çözüm olarak uygulanmıştır.)

Motor yagi ve yag filtresi degisimi IMG_0274

Motor yagi ve yag filtresi degisimi IMG_0275

Motor yagi ve yag filtresi degisimi IMG_0276

Yağ hep böyle temiz kalsa keşke...
Motor yagi ve yag filtresi degisimi IMG_0278
pasinli
pasinli
Erkek

Paz Ağus. 30, 2009 8:38 pm
Dostum sitede fiyata ilişkin bi şey göremedim. Kaç TL imiş yağ flitresi ?

camadan demiş ki:
tuncay demiş ki:Burayada maydonoz olmadan geçmeyeyim dedim.
Yağ ve filtre değişimimi bugün yaptım.Filtremi wolksvagen parçacısından 15 Tl ye aldım Üzerinde daha önceden borusan dan 43 Tl ye aldığım orjinal filtre vardı.(made ın avusturya).Bu gün aldığım filtrede aynı marka,aynı tip tek fark arkasında anahtar ile tutabilmek için bir çıkıntı var.Onunda üzerinde yazan made ın avusturya.Saygılar.

abi mann filitre var onda MW712 var onu kullanmanı tavsiye ederim.
Motor yagi ve yag filtresi degisimi 420
fiyat olarak daha uygun. bizim motorların orjinal parçası sayılır.

internet adresi online katalog içinde aşağıdaki linki tıklaya bilirsiniz.
http://www.mann-hummel.com/mf_prodkata_eur/index.html?ktlg_page=1&ktlg_lang=19
Mehmetderya
Mehmetderya
Erkek

Ptsi Ağus. 31, 2009 8:44 am
BMW R 1100 GS Mann Yağ Filtresi

http://www.yedekparcasiparis.com/pinfo.asp?pid=2798

burada kdv dahil 29,00 TL görünüyor. Yine de "ilyada" Cem' e kulak vermekte fayda var. Emin olmak lazım.
pekiabi
pekiabi
Erkek
http://f650.azbuz.com

Ptsi Ağus. 31, 2009 12:26 pm
İlyada demiş ki:Derya , Mann MW 712 için değil de
(gerçi ben onu da hatırlıyor değilim. Seninle birlikte filtre taktık değil mi biz motora ? Karşılaştırma kaynağımız neydi ? Yine Mann mı kullanmıştık ? Basri abi, Volkert , ben vs. diğer kapanan forumda mı konuştuyduk ? Başka muadiller de vardı ama muadil olmayan bir sürü filtre de takılabiliyordu bizim motorlara .. Hatırlıyor musun detayları ?)

Aşağıdaki iki alıntıdan yola çıkarak yazdım. Aşağıdaki bir yöntem olarak doğru yöntem değil !

Haa, şansa doğru filtreye ulaştırmış olabilir , yada yanlış filtre ile şansı yaver gidenler de olabilir ama bu yöntemle motora yanlış , alakasız basınçta filtre takıp zarar görenler de var bildiğim kadarıyla. (En son bizim Oğuzun 1150 sarıp, kitleyip , motorun içinden de kovayla talaş çıktığı zaman da bir sebep bulamamışlardı ama yanlış hatırlamıyorsam motorun üzeriden çıkan ve vuvasına cuk oturan ama basınç değeri anlamında hiç alakası olmayan sözde muadil bir filtreye kesmişlerdi faturayı. Yabancı forumlarda da vardı benzeri filtre vakaları..

Misafir demiş ki:Yağ filtresi 2004 volkswagen polo yağ filtresi ile aynı. Volkswagen servisinde 8 TL.

Yöntem yanlış !

"volkswagen servisine gittim aldım bi tane , poloyla aynı ...."
Başka bir sürü arabada aynı görünen ama aynı olmayan filtre kullanılıyor !

"ikisinin de üzerinde yazan made in avusturya "
Bence seri kodlarının muadil olarak birbirini karşılayıp karşılamadığından hareketle ..

........

Bu konuyu hepimizin yerine araştıran o zamanlarda Volkert (Ersen) idi sanırım .. Kaç markada muadil kaç tip filtre vardı vs.. Seri numaraları ve üretici kodlarını vs. Ama o da burada yok şimdi Sad

Neyse abiler..

Doğru filtreye ulaştıysanız sorun yok. Emin değilseniz bir kez daha bakın, emin olun derim.

Bu tip konularda yöntem olarak doğru gidelim. Hani bir söz var ; "kavun değil ki kıçını koklayasın ?"...

Sevgiler...CeM...

En son bizim Oğuzun 1150 sarıp, kitleyip , motorun içinden de kovayla talaş çıktığı zaman da bir sebep bulamamışlardı ...

Ağzından bal damlıyor abi Crying or Very sad
Ben de İnternet'ten Mann filtre aldım.
Acayip kıllandım şimdi...
Peki yanlış filtreyse belirtileri neler, kitleme dışında Embarassed
tuareg
tuareg
Erkek

Ptsi Ağus. 31, 2009 1:08 pm
BMW 11421460845
Mann MW 712
Mahle OC91
Fram TG3614
K&N 163
Mobil-1 M1-102
Champion C301
AC DELCO PF-53

Ayrıca bildiğim kadarıyla BMW'nin orj. filtrelerini Mahle üretiyor.
Mehmetderya
Mehmetderya
Erkek

Ptsi Ağus. 31, 2009 1:13 pm
İlyada demiş ki:Derya , Mann MW 712 için değil de
(gerçi ben onu da hatırlıyor değilim. Seninle birlikte filtre taktık değil mi biz motora ? Karşılaştırma kaynağımız neydi ? Yine Mann mı kullanmıştık ? Basri abi, Volkert , ben vs. diğer kapanan forumda mı konuştuyduk ? Başka muadiller de vardı ama muadil olmayan bir sürü filtre de takılabiliyordu bizim motorlara .. Hatırlıyor musun detayları ?)

Cem, Borusan' dan aldığımız filtreyi takmıştık, daha sonra bir kere de ben değiştirmiştim borusan filtresiyle. Karşılaştırma yapmadık diye hatırlıyorum, bayıldık parayı aldık.

Mann filtre kullanmadım hiç.

Artık Borusan' a, Özgörkey' e para vermek istemediğimden alternatifleri değerlendirmek istiyorum. Ucuza kaçayım derken yalan, yanlış iş yapmak hoş olmaz şüphesiz.

Filtre konusunu Ersen hakikaten çok kurcalamıştı. Filtrelerden birinin içini açıp fotoğrafladığı bir konu vardı. İzniyle buraya taşımalı mı acaba?

Bir de aynı sitede Mann hava filtresi dikkatimi çekti, fikrinizi almak isterim. Tipi orjinal filtreden çok farklı.

http://www.yedekparcasiparis.com/pinfo.asp?pid=790

Sevgiler...
tuareg
tuareg
Erkek

Ptsi Ağus. 31, 2009 1:19 pm
1 yıldır, Mann Filtre ürünlerini kullanıyorum. Mann-Hummel sitesinde BMW R 1150 GS için önerilen ürünler bunlar. Yaklaşık 18.000 km dir bir sıkıntı yaşamadım. Geçtiğimiz hafta hava filtremi K&N ile değiştirdim, diğerlerinde Mann'a devam.

Mann Hava Filtresi C1552
Mann Yağ Filtresi MW 712
Mann Benzin Filtresi MWK 44
Cem
Cem
Erkek

Ptsi Ağus. 31, 2009 1:21 pm
O zaman sitemizde Motorsiklet Defteri diye
bir yer oluşturalım. spka
tuareg
tuareg
Erkek

Ptsi Ağus. 31, 2009 1:23 pm
Cem ADVRider'dan baktım.

Ahan da linki Very Happy
Mehmetderya
Mehmetderya
Erkek

Ptsi Ağus. 31, 2009 3:51 pm
tuareg demiş ki:1 yıldır, Mann Filtre ürünlerini kullanıyorum. Mann-Hummel sitesinde BMW R 1150 GS için önerilen ürünler bunlar. Yaklaşık 18.000 km dir bir sıkıntı yaşamadım. Geçtiğimiz hafta hava filtremi K&N ile değiştirdim, diğerlerinde Mann'a devam.

Mann Hava Filtresi C1552
Mann Yağ Filtresi MW 712
Mann Benzin Filtresi MWK 44

Haydar abi, yedek parça sitesinde kodlar son harfleri dışında tutuyor, şöyleki:

Mann Hava Filtresi C1552D
Mann Yağ Filtresi MW712
Mann Benzin Filtresi MWK 44r

Takıldığım tek nokta kaldı, o da hava filtresi mevzunda,

http://www.yedekparcasiparis.com/pinfo.asp?pid=790

Şu an kullandığım hava filtresi ile görünüşü çok farklı. Buradaki temsili resim olduğundan mı, yoksa budur ve uygun mudur?

Sevgiler...
Mehmetderya
Mehmetderya
Erkek

Ptsi Ağus. 31, 2009 4:42 pm
Tam da o siteyi inceliyordum Cem, çok yaşayacaksın... Smile

Motor yagi ve yag filtresi degisimi 016

Kodlar uyumlu, yukarıdaki resim mann' dan, yedek parça sitesindeki resim ile aynı.

Resim ile elimdeki filtreyi karşılaştırınca çok farklı, ona takıldım.
tuareg
tuareg
Erkek

Ptsi Ağus. 31, 2009 4:43 pm
Derya, benim kullandığım filtre bu değil. En azından görünüşü bu değil.
tuareg
tuareg
Erkek

Ptsi Ağus. 31, 2009 5:04 pm
Mann filtreyi artık Oltaş getirmiyor.

Mann-Hummel olarak kendi şirketleri ile hizmet veriyorlar.

MANN+HUMMEL Filtre San.Ltd.Sti.
Halk Sok. No:44 Pakpen Plaza Kat:3
34734 Kozyatagi Istanbul

+ 90 216 411 79 00
info.tr@mann-hummel.com
veldg
veldg
Erkek

Ptsi Ağus. 31, 2009 7:55 pm
selamlar geçen gün 1150 gs için MW 712 man filtre sipariş ettim ama W 712 filtre gelmiş içinde çekvalfi yok ben de kabul etmedim MW 712 olmazsa almam dedim bakalım bu hafta gelecek mi?
tuncay
tuncay
Erkek

Salı Eyl. 01, 2009 6:31 pm
Yağ filitrelerinin içerisinde görmüş olduğunuz o valfler,motorunuzda dolaşan yağın basıncını ayarlamaz.Kullanıldığı motordaki duruş pozisyonuna göre,motorun stop edilmesinden sonra,filtre üzerindeki valf kapanarak,kanallarda ki kalan yağın geriye boşalmasını engeller.Birdahaki marş pozisyonunda,filtre sonrasında kanallarda hazır yağ bulunmasını sağlar.Bunun dışında sıhhatli çalışan bir çok motorun(otomobiller dahil)yağ basınçları ortalama 4-5 kg civarındadır.
tuncay
tuncay
Erkek

Salı Eyl. 01, 2009 6:41 pm
İçi kağıt olan benzin filtrelerinin,tamirciler tarafından değiştirilmeyip,temizlenip takıldığını söylemek,bana göre haksızlık olur.İşini seven,ekmeğine saygı duyan hiçmi namuslu tamirci yok.O sizin yaptığınız gibi bir olur iki olur,üçüncüde alırsınız filtrenizin kağıtlarını elinize benzin pompanızın bi yerlerinden.Her insanın ömrü olduğu gibi,her parçanında bir ömrü vardır.Benzin filtrelerinin içerisindeki kağıt malzeme zaman ile sertleşir içerisinden basınç ile geçen benzin sayesinde de gün gelir parçalanır.Bu bir risktir,olmayabilirde,ama olabilirde.
tuncay
tuncay
Erkek

Salı Eyl. 01, 2009 6:57 pm
Hava filtreleri ile ilgilide birşey söyleyeyim ki,yaşadığım tecrübeler bir işe yarasın.kullqnmış olduğumuz hava filtresi,şekil itibarı ile aynı olsada,imal edildiği kağıt kalitesi yönünden aynı değildir.Heleki bazı hava filtrelerinin dış çemberinde metal kafes bulunur.Kalitesiz bir filtrede herhangi bir dağılma,çözülme olur ise bu kağıt yada metal parçacıklar direk hava emiş bogazından(emme manifoldu deriz biz tamirciler.)önce süpapları geçerler(geçebilirlerse,bu kopan parçanın iriliğine göre değişir)geçtikten sonrada pistonun tepesine yerleşip kalırlar.Piston bu parçacıkları öğütene kadar sürekli döver durur(tabi bu arada kol zarar görmez ise)Kimseyi yanlış yönlendirmek istemem.Bu site bilmeyen birçok insan için bir nimet.Benim için bile bir nimet.Bir çok ölçüye,bir çok bilgiye,zahmetsiz ulaşıyorum.
Tuncay.CETIN
Tuncay.CETIN
Erkek
http://www.gucsan.com.tr

C.tesi Ekim 31, 2009 12:12 pm

Selam Adaşım,

R1150 GS 2001 Yağ filtresi için Polo aracınki olacakmış diye birşey öğrendim. Doğru mudur? Sana soruyorum çünkü VW filresi deyince aklıma geldi. Gerçi Haydar benim için Mahle aldı, bugün almaya gideceğim de, merakımdan sordum. Bir de şu anahtarı edinmek lazım Perşmbe pazarından mı ne...