Basri's BMW Boxer
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMLARA KATILMAK İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUNUZ
Basri's BMW Boxer
FORUMLARA KATILMAK İÇİN LÜTFEN KAYIT OLUNUZ
Basri's BMW Boxer
Arama
Sonuç :
çıkıntı araştırma
En son konular
Basri'nin notu - Lütfen Okuyun...Paz Tem. 30, 2023 1:37 pmBasri
Forumla ilgili İstek ve ÖnerilerinizSalı Haz. 27, 2023 8:56 pmBasri
Forumla ilgili İstek ve ÖnerilerinizSalı Haz. 27, 2023 8:49 pmBasri
Isınmış motorda yatak benzeri ses / Sanziman sesleriÇarş. Mart 02, 2016 2:13 pmokan kara
1150 ADV için Ateşleme Bobini arıyorum.Ptsi Ara. 14, 2015 2:54 pmGARAGEMOTO
Ateşleme yok Çarş. Ara. 03, 2014 2:56 pmGARAGEMOTO
R 11XX Senkron Ayari..Cuma Mayıs 30, 2014 12:01 ammahirKISSAL
yağ filtresi ve sökme aparatıSalı Mart 11, 2014 5:51 pmnertug
SelamlarÇarş. Şub. 26, 2014 12:30 pmalegöz
Tork AnahtarıCuma Şub. 07, 2014 1:32 amnertug
2000 model r 850 gs calısmıyor!!C.tesi Haz. 22, 2013 8:37 amhakan umit atalay
GS 1100 Alıyorum ustalardan tavsiye istiyorum.Perş. Nis. 25, 2013 10:19 amkadir tahsin
Motorda Vuruntu var?????????Perş. Nis. 25, 2013 10:09 amkadir tahsin
BMW R1150R KESİNTİ PROBLEMİÇarş. Nis. 24, 2013 10:08 pmşamilkamçi
şanzıman problemi,Perş. Nis. 04, 2013 10:08 pmbaybars8
Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama

Motorda Vuruntu var?????????

+8
CüneytKüçük
camadan
chef
duroturk
veldg
nurikilimci
Basri
hakan ercan
12 posters
hakan ercan
Erkek

Motorda Vuruntu var????????? Empty Motorda Vuruntu var?????????

Ptsi Nis. 06, 2009 12:39 pm
Selamlar,
Araniza yeni katildim,adim Ercan,fethiyede yasiyorum,49yasinda emekliyim,uzun seneler japon kullandiktan sonra nihayet 2000 model 25K kmde R1150gs binicisi oldum.Makinem cok keyifli,ama henuz isinamadim,herhalde bir sure gecmesi lazim. Very Happy Japonlardan sonra biraz gurultulu olmasina ragmen,yolda guven veren guclu bir motor.Motor ilk calistirmada gayet sessiz,tikirti falan yok.Ancak isinip 4-5 bar yukseldikten sonra,bir vuruntu basliyor.Seyir halinde sorun yok veya ben duymuyorum.Ama durdugum anda lok,lok diye basliyor.Bir suru yabanci sitede ayni sorunu okudum ama cozum uretememisler.Bazilarinin yazdigina gore ayni vuruntuyla adamlar onbinlerce km sorunsuz kullanmislar,kullaniyorlar.Sogukken ses yapmayan motor nasil olurda isindiktan sonra ses yapmaya baslar?Bu sorunla ilgili bilgisi olan arkadaslar yardimci olursaniz cok sevinirim,gorusmek uzere..
Basri
Basri
Erkek

Motorda Vuruntu var????????? Empty Geri: Motorda Vuruntu var?????????

Ptsi Nis. 06, 2009 1:08 pm
Selam, hosgeldiniz,

ses tam nereden geliyor ? Bostayken yapiyorsa asagidaki linke bir goz atin :

https://bmwboxer.yetkin-forum.com/anzman-debriyaj-f17/isnm-motorda-yatak-benzeri-ses-sanziman-sesleri-t72.htm
nurikilimci
Erkek

Ptsi Nis. 06, 2009 7:39 pm
hakan bey merhaba
Motorunuzu Aydın dan Tarık isimli bir arkadaştan almıştınız galiba. Eğer oysa gelen ses normal hiç kafaya takmayın bunların şanzumanları yapı gereği ısındıktan sonra yağında bir miktar ısınmasıyla birlikte debriyaja bastığınızda bir miktar azalan bıraktığınızda artan bir lakırtı yapar normaldir. Endişelenmeye gerek yok. Biz o sesten dolayı Basri abiyle birlikte şanzuman açtık kapadık spnrasında öğrendikki olay bizim kıllığımızdan ses normal. Motorunuz hayırlı olsun çok temiz ve düzgün bir motor güle güle kullanın.
hakan ercan
Erkek

Ptsi Nis. 06, 2009 7:41 pm
Çok teşekkür ediyorum.Ses aynen dediğiniz yerden geliyor ve debriyajı çekince fazlalaşıyor.Eh artık bu sese alışacağız,başka çaresi yokmuş gibi görünüyor.En azından yolda hiç hissedilmiyor..... Very Happy
veldg
veldg
Erkek

Ptsi Nis. 06, 2009 9:30 pm
selamlar hakan bey ben de marmariste çalışıyorum sizin fetiyede selahattin usta var motoru ona bir bakıma getireceğim ustalığı çok iyi diyorlar daha önce giden arkadaşlardan araştırdım
duroturk
duroturk
Erkek

Salı Nis. 07, 2009 9:24 am
Eh, "boksor" abi bu... Vuracak tabi! serefe
chef
Erkek

Motorda Vuruntu var????????? Empty Takırtı tukurtu lak lak :)

Perş. Ekim 15, 2009 4:22 pm
Yaw arkadaş upuzun bir yazı yazdım GÖNDER 'e tıkladım giriş yapın demezmi Mad silbaştan yazıyorum.Bazen sinir ediyor beni bu bilgisayar ve internet alemi.neyse

00' r1150gs'im var.Aldığımda 48-49k km deydi.Motoru il çalıştırmada herşey normal fakat ısınınca alt taraflardan bir lak lak başlıyor.Motoru aldığım şahıs tüm bakımların saffet ustada yapıldığını benimde ona gitmemi söylemişti.Aldığım hafta bir uğradım ve sesin sebebini sordum.Hatırladığı kadarı ile Motorun ilk sahibinden kalan bir ses olduğunu 1 kere sağ silidir kapağının mototaşta değiştiğini ve hatalı servis gördüğünü ondan olabileceğini veya yağsız kalma gibi bir nedeni olabileceğini yatak sesi olduğunu yarım ağız ile söylemişti.Fakat uzun zamandır var olduğunu , 2. sahibinde de bir problem çıkarmadığını uzun kilometreler de çıkaracağını zannetmediğini eklemişti.

Şimdi bunlar haliyle benim için pek tatmin edici açıklamalar değil.Motor şuan 60 bini devirdi ses aynen devam ediyor makina hala saat gibi sayıyor.Sizce bu sesin kaynağı nedir?Bu arada debriyajı sıkıp bırakınca hiçbir değişiklik olmuyor bunu da belirtmek isterim.Bununla beraber geçen gün yaşadığım bir olayı da ayrıca eklemek istiyorum.Bir Cuma gecesi taksime çıkma gafletinde bulundum.Galatasarayda motor 7 tık hararet gördü.Sonrasında otoyola çıktım ve biraz gazladım.Ani gazlamada (4-5 bin devir) motordan çatır çutur sibop sesleri gelmeye başladı (son bir haftadır az da olsa geliyordu bu sesler)motor gidiyor fakat ivmelenmesi az ve sanki silindire vida girmiş gibi.Neyse eve geldim advrider'da pinging ve rattling şikayetleri olarak aynı vakalardan buldum.Hatta bu hatayı gideren çözümün bazı kişilerde "lak lak" olayınada çözüm olduğunu okudum.Bende denedim.Sonuç süper motor canavar gibi ne çıtlama ne pıtlama fakat "laklak" olayı aynen devam.Bu tip sibop şikayeti olan var ise denesin derim çok kolay.sigorta kutusundaki boş olan dokuz delikli röle yuvasının 5 ve 6 no'larını köprülüyoruz.(cat code plug) Linki de ayrıca yolluyorum hata olmasın.

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=189972&page=2&highlight=code
camadan
camadan
Erkek

Perş. Ekim 15, 2009 5:32 pm
alp sorunun çözümünü bulmuşsun Smile
CüneytKüçük
CüneytKüçük
Erkek

Perş. Ekim 15, 2009 5:46 pm
Kast ettiginiz şey sanırım aşagıdan debriyaj balatasının oradan gelen ses(lak lak ),bunun hiç önemi yok zaten bmw lerdeki kronik seslerdendir.hiç bir mahsuru yok,gönül rahatlıgıyla binebilirsiniz.
chef
Erkek

Perş. Ekim 15, 2009 5:53 pm
camadan demiş ki:alp sorunun çözümünü bulmuşsun Smile

abicim sorun bitmiyo Smile şu lak lak meselesinide bi çözsek tamamdır.

cüneyt bey inşallah dediğiniz gibidir.Ben hisarda oturuyorum.Şu hisar toplantısından haberim olsaydı süper olurdu.Oraya gelirken motoru ısıtırdım dinletirdim herkese lakırtıyı.Bir dahaki toplantıya inşallah.Merak ediyorum Benimki gibi çalışan başka makinalarda varmı.
CüneytKüçük
CüneytKüçük
Erkek

Perş. Ekim 15, 2009 5:56 pm
Dedigim gibi,ısınınca hemen hemen bütün bmw lerde görülür,sorun yok.gönül rahatlıgıyla binebilirsiniz.
gsg-9
gsg-9
Erkek

Perş. Ekim 15, 2009 11:00 pm
yatak sesi olsa soğukkende ses devam eder.büyük ihtimal yatak değil.motordan sandığın ses büyük ihtimal debriyajdan geliyordur.subap sesine gelince motor aşırı ısınınca yağ inceliyor ve subaplar vurmaya başlıyor.yedi çubuğu görünce en iyisi motoru kenara çekip beklemek.bu durumda motoru zorlamak pek hayırlı değildir.
tuncay
tuncay
Erkek

Perş. Ekim 15, 2009 11:18 pm
Sevgili Hakan;Bahsettiğin vuruntunun nereden geldiği ile alakalı daha net bir bilgi alabilirsek,sebepleri konusunda sana daha sağlıklı yardımcı olabiliriz.Öncelikle Motorunu ısıtıp vuruntunun olduğu konuma getirdiğinde,eline uzun bir tornavida alıp,vuruntunun geldiği kısımlara doğru tornavidanın uç kızmını bastır.Tornavidanın arkasına da kulağını daya.Vuruntuya doğru yaklaşacak veya uzaklaşacak şekilde bunu gövdenin çeşitli yerlerinde tekrarla.Sonrasında vuruntunun şiddetinin en arttığı yerde dur ve bize o noktayı bir fotoğrafla sana zahmet.Sonrasında konuşuruz tekrar.
cuk_o
cuk_o
Erkek

Paz Ekim 18, 2009 2:19 pm
abi ses lak lak sa debriyajdandır çıt çıt sa sübap tak tuksa diferansiyel hepsi olması gereken sesler zaten bu motorlarda başka ses çıkmaz kolay kolay özelliklede 50 60 bin gibi km lerde şanzuman yağını değiştir 75 140 gl-5 koy lak lak ı kessin subaplara elleme onlardan ses gelmesi çok sorun değildir ses gelmemesinden daha iyidir yani çok karıştırma çok kurcalama bin gitsin.. Very Happy
kadir tahsin
Erkek

Perş. Nis. 25, 2013 10:09 am
Herkese merhaba; Ben Ankara'dan Kadir. 40.000 km. de 1150adv aldım .Bir çok arkadaş gibi hassas kullanıcıyım.Motordan gelen lakırtı beni de hasta etti.Hala uğraşıyorum ve sizleri ve de paylaşımlarınızı buldum.Sonuçta buradayım. Ana yoldan mahalle arasına girince, hararet yükselince debriyaj basılı olduğu halde bile taaa ayağımın altına ve avuç içlerime kadar nükseden bir tıkırtı var.Bu sözünü ettiğim balata göbeği ve prizdirekten farklı bir ses.debriyaja basınca kesilmiyor ve hararet yükselince barizleşiyor.ustanın biri kenar yataktır,10.000 de bile yapar alış diyor.Diğeri sol taraf kol yatak,bakılması lazım,motor yatık vaziyette çok çalıştırılmış diyor.Ayrıca avans ayarını bir türlü tutturamadım,normal seyirde gazı kesince aşırı kompresör yapıyor, çek bırak yapınca şaft vuruyor. o saz gibi çalışmasını ve keyifli sürüşünü bir türlü yakalayamadım.Lütfen yardım edin.Herkese mutlu keyifli sezon diliyorum