Basri's BMW Boxer
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMLARA KATILMAK İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUNUZ
Basri's BMW Boxer
FORUMLARA KATILMAK İÇİN LÜTFEN KAYIT OLUNUZ
Basri's BMW Boxer
Arama
Sonuç :
çıkıntı araştırma
En son konular
Basri'nin notu - Lütfen Okuyun...Paz Tem. 30, 2023 1:37 pmBasri
Forumla ilgili İstek ve ÖnerilerinizSalı Haz. 27, 2023 8:56 pmBasri
Forumla ilgili İstek ve ÖnerilerinizSalı Haz. 27, 2023 8:49 pmBasri
Isınmış motorda yatak benzeri ses / Sanziman sesleriÇarş. Mart 02, 2016 2:13 pmokan kara
1150 ADV için Ateşleme Bobini arıyorum.Ptsi Ara. 14, 2015 2:54 pmGARAGEMOTO
Ateşleme yok Çarş. Ara. 03, 2014 2:56 pmGARAGEMOTO
R 11XX Senkron Ayari..Cuma Mayıs 30, 2014 12:01 ammahirKISSAL
yağ filtresi ve sökme aparatıSalı Mart 11, 2014 5:51 pmnertug
SelamlarÇarş. Şub. 26, 2014 12:30 pmalegöz
Tork AnahtarıCuma Şub. 07, 2014 1:32 amnertug
2000 model r 850 gs calısmıyor!!C.tesi Haz. 22, 2013 8:37 amhakan umit atalay
GS 1100 Alıyorum ustalardan tavsiye istiyorum.Perş. Nis. 25, 2013 10:19 amkadir tahsin
Motorda Vuruntu var?????????Perş. Nis. 25, 2013 10:09 amkadir tahsin
BMW R1150R KESİNTİ PROBLEMİÇarş. Nis. 24, 2013 10:08 pmşamilkamçi
şanzıman problemi,Perş. Nis. 04, 2013 10:08 pmbaybars8
Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama

attila
attila
Erkek

Fren ve debriyaj için çelik fren hortumları Empty Geri: Fren ve debriyaj için çelik fren hortumları

Paz Şub. 22, 2009 11:58 pm
Selam

Çelik fren hortumu için numune ilemi gitmek lazım yoksa ellerinde
11xx modelleri için standart üretilmiş parçalar mevcutmu??
attila
attila
Erkek

Fren ve debriyaj için çelik fren hortumları Empty Geri: Fren ve debriyaj için çelik fren hortumları

C.tesi Nis. 11, 2009 7:40 pm
Oilhead ve bu firmadan fren hortumu yaptırmış olan diğer arkadaşlar.

Yaptırdığınız hortumlardan memnunmusunuz??
Bu haftasonu fren hidroliği değiştirirken bir hortumum çatladı.
Tek yeni alacağıma tümünü çelik yaptıayım diye düşünüyorum.
Kullanan arkadaşlar bu firmanın ürünlerinden memnunmu??
cenker
cenker
Erkek

Paz Nis. 12, 2009 11:43 am
Maslak 2. kısımda Özgür Ticareti ararken, daha önceleri Cem' in (ilyada) çelik hortum yaptırdığı yere rastladım.
Komple ön fren hortumlarını oraya yaptırdım. 100 TL.
Üç ay ve 3 bin km. oldu, son derece memnunum, şikayetim yok.
Rakorcu Bayram (Mustafa Usta)
****** Oto Sanayi Sitesi 2. Kısım 22. Sokak no:785 Maslak/İst.
Tel: (0212) 286 07 44
attila
attila
Erkek

Ptsi Nis. 13, 2009 12:06 am
Tekrar Selam,

Cenker arkadaşım sanırım sizdede R1150GS 2001 model var.
Öğrenmek istediğim bir şey var:
Benim motorda ABS den gelen hortum çamurluk üzerinde bir dağıtıcıya giriyor. ve buradan sağ kalipere devam ediyor. Sol kaliper için ise bu dağıtıcıdan metal boru gidiyor sonra kauçuk boru ekleniyor.

Sorunun bu dağıtıcının abs den gelen ve sağ kalipere giden hortumlara sabit olması.
Sizin motordada benzer bir dağıtıcı varmıydı?
Vardı ise bu sorunu nasıl çözdünüz??

Teşekkürler
cenker
cenker
Erkek

Ptsi Nis. 13, 2009 9:23 am
attila demiş ki:
Benim motorda ABS den gelen hortum çamurluk üzerinde bir dağıtıcıya giriyor. ve buradan sağ kalipere devam ediyor. Sol kaliper için ise bu dağıtıcıdan metal boru gidiyor sonra kauçuk boru ekleniyor.

Sorunun bu dağıtıcının abs den gelen ve sağ kalipere giden hortumlara sabit olması.
Sizin motordada benzer bir dağıtıcı varmıydı?
Vardı ise bu sorunu nasıl çözdünüz??
Evet bende de 1150 var (2001)
Tabiki bu dağıtıcı benim motorda da var.
Birinci hortum deponun sağ altından ABS den çamurluk üzerindeki metal (bakır) boruya geliyor. Orada bir (T) var.
İkinci hortum (T) ile sağ kaliper arasında,
Sol tarafa geçiş mevcut bakır boru ile çamurluk üzerinden,
Üçüncü hortum bakırborunun solundan aşağı sol kalipere iniyor.
Bu üç adet hortumu ve bakır boru ile bağlantı elemanlarının tadilatını Mustafa Usta itina ile yapıyor.
Telefon et Mustafa Ustaya, beni tarif et (Gümüş GS) dersin mutlaka hatırlar. Hatta çıkan eski hortumlarım kendisinde duruyor, ihtiyaç durumunda ölçü için örnek olarak saklıyacağnı söylemişti. Hazırlayıp sana Kargo ile gönderirler.
Problem olursa beni arayabilirsin 0532 745 03 47
Aklıma gelmişken hortumları bu işi bilen birine taktırmanda fayda var. Zira hava alma olayı var. Diğer motorlarda alttaki hava tahliye memelerini biraz gevşetirsin, manetin oradaki hidrolik haznesini sürekli olarak dolu tutarken hava aşağıdan çıkı verir. Birazda pompala, bas, bırak işlemi yaptımı hava kalmaz sistemde. Ama bizim motorlarda havayı bu yöntemle kesinlikle çıkaramazsın. Yukarıda depoyu söktükten sonra görürsün ABS ünitesinin üzerinde yan yana iki hava alma memeleri vardır, soldaki arka frenin, sağdaki ise önfrenin hava alma memesidir. Aşağıda da sol ve sağda iki hava alma yeri vardır (biri bilyalı tırtıl) Bu üç memeyi mutlak surette vakumlamak gerekir, yoksa havayı çıkaramazsın.
Hoşçakal, kolay gelsin. Smile
attila
attila
Erkek

Ptsi Nis. 13, 2009 12:31 pm
Cenker Arkadaşım,

Tüm yardımların için teşekkür ederim.
Uyarılar içinde ayrıca teşekkürler.
Motorun söküldüğü ustada zaten vakum cihazı mevcut.
Bu gün usta ile konuştum. İlla numune istiyor. Bende zaten tüm hortumları sökmüştüm. (debriyajı unuttum bir tek Sad ) bu gün gönderdim kendisine.
Kendi ifadesine göre çarşamba elimde olacak yenileri.

Bir iki soru:
1-Aşağıda sağda solda biri bilyalı tırtıl olan hava alma yerleri abs üzerindemi? yoksa kaliperlerdekilerimi söylediniz??

2-Yaptırılan çelik borular üzerinde ince şeffaf plastık koruma mevcutmu?

Tekrar Teşekkürler
attila
attila
Erkek

Ptsi Nis. 13, 2009 5:47 pm
Camadan cevap için teşekkürler.
Benimde bildiğim ABS ünitesi üzerinde sadece 2 adet hava alma rakoru mevcut.
Cenkerin mesajından ABS ünitesi üzerinde sanki başka rakorlarda varmış gibi anladım bu yüzden sorma gereği duydum.

Ayrıca hazır elin değmişken 2. soruyuda yanıtlayıverseydin Smile))
Meraktayım halen.
Sanırım sizin motordada bu hortumlardan mevcut.
cenker
cenker
Erkek

Ptsi Nis. 13, 2009 7:03 pm
attila demiş ki:Cenker Arkadaşım,

Tüm yardımların için teşekkür ederim.
Uyarılar içinde ayrıca teşekkürler.
Motorun söküldüğü ustada zaten vakum cihazı mevcut.
Bu gün usta ile konuştum. İlla numune istiyor. Bende zaten tüm hortumları sökmüştüm. (debriyajı unuttum bir tek Sad ) bu gün gönderdim kendisine.
Kendi ifadesine göre çarşamba elimde olacak yenileri.

Bir iki soru:
1-Aşağıda sağda solda biri bilyalı tırtıl olan hava alma yerleri abs üzerindemi? yoksa kaliperlerdekilerimi söylediniz??

2-Yaptırılan çelik borular üzerinde ince şeffaf plastık koruma mevcutmu?

Tekrar Teşekkürler
Sevgili attila
Mustafa ustaya mı yaptırıyorsun hortumları ?
Evet hortumların üzerinde şeffaf koruyucu mevcut.
Sağ ön kaliperdeki hava alma yeri orjinalinde tırtıldır. Yani kapağını çıkardıktan sonra içinde bir bilya görürsün, sivri çivi gibi birşey ile bastırınca çıkar hava dışarı. Ben o zımbırtıyı yerinden söktüm ve yerine klasik meme vidaladım. Hatta bu operasyonun detaylı anlatımı da (advrider dan alıntı) vardı bu forumlarda ama şu an bulamadım.
Aynı tırtılı debriyajın hava alma yerinde de görebilirsin selenin sağ altında şasi demirine cırt ile bağlanmış vaziyette durur.
Birde şöyle bir şey yazmışsın bunu anlamadım ne demek istediğini.
(Cenkerin mesajından ABS ünitesi üzerinde sanki başka rakorlarda varmış gibi anladım bu yüzden sorma gereği duydum)
ABS modülünde iki tane meme var, soldaki arka fren için, sağdaki meme de ön fren içindir.
Kaliperde de iki hava alma yeri mevcut. Soldaki normal meme, sağdaki tırtıl. Bu kadar açık.
attila
attila
Erkek

Ptsi Nis. 13, 2009 7:28 pm
Selam,

Tabiiki denenmiş yer olan Mustafa ustaya yaptırıyorum. Bu gün numuneleri kargo ettim.
Mustafa usta ile telde konuştum. Geldiği gün hazırlar hemen geri kargo ederim dedi.

cenker demiş ki:
Yukarıda depoyu söktükten sonra görürsün ABS ünitesinin üzerinde yan yana iki hava alma memeleri vardır, soldaki arka frenin, sağdaki ise önfrenin hava alma memesidir. Aşağıda da sol ve sağda iki hava alma yeri vardır (biri bilyalı tırtıl) Bu üç memeyi mutlak surette vakumlamak gerekir, yoksa havayı çıkaramazsın.
Ön sağ kaliperdeki benzer bir hava alma rakorunun acaba ABS ünitesi üzerindede varmı demek istedim anlamadığın yerde.
Debriyajın bilyalı rakorunu çok iyi bilirim geçen yaz sıcaklarda bi debriyajsız kalmıştırm.
Ön taraf ile de bu hidrolik değişiminde uğraştık.
Usta sağ olsun oraya uygun bir hava alma rakoru bulup tornada uygun hale getirtti.
Ama işleme başlarken üzerindeki kapak arıza çıkardı.
Yerine kaynamış sökemedik üzerinde.
O aşamada kaliperi sökelim dedik.
Tornacıda kapak söküldü ama kaliperi yerine takıp tekrar hava alma işlemine başlayınca gördükki hortumda kaçak var.

Çelik fren hortumu macerası böyle başladı.

Sonuç itibarı ile anladığım kadarı ile gelecek hortumlar gayet şık ve orjinal duracak.

Tek sıkıntım kaldı debriyaj hortumunu unutmuş olmak.
Onuda artık bir İstanbul ziyaretinde yaptırırız. Yada üzerinden ölçü alıp resim çekip ezbere yaptırıcam.

Yardımcı olan herkese teşekkürler.
cenker
cenker
Erkek

Ptsi Nis. 13, 2009 9:26 pm
Hortum rakorları yerine takılırken bakır pulları yanilemeyi unutma sakın.
Baeğeneceksin frenlerini, maneti elinde hissedecek ve sanki diskleri kendi elinle sıkıyormuş hissine kapılacaksın.
Hayırlı olsun.
attila
attila
Erkek

Salı Nis. 14, 2009 1:27 pm
Ortada 2 firma varmış ben kaçırmışım olayı.
Benim hortumları gönderdiğim yer maslak özgürticaret.
Murat usta varmış burdada.
Benim hortumlar özgür ticarete gitti.
Bakalım inşallah sorun olmadan kavuşurum hortumlarıma.
cenker
cenker
Erkek

Salı Nis. 14, 2009 7:30 pm
Olsun o firma da denenmiş firma.
nurikilimci
Erkek

Salı Nis. 14, 2009 8:58 pm
arkadaşlar virde şu laternatif var
tam takım 100 sterlin civarı kargo dahil fabrikasyon bence daha güvenilir tabi tercih sizin
http://shop.wemoto.com/index.dyn
attila
attila
Erkek

Çarş. Nis. 15, 2009 10:17 pm
Tekrar Selam,

Hotrumlarım bu gün elime ulaştı.
Beklediğimden biraz daha kalitesiz görünüyor.
Hortumun dışında şeffaf koruyucu bir kat bekliyordum malesef benimkilerde yok bu.
Ancak hortumların hepri tam boy ve kıvrımlarında.

Tamircime teslim ettim bakalım kısmetse yarın motoruma kavuşucam.

Monte edilmiş resimleri buraya eklerim..
cossie
cossie
Erkek

Paz Tem. 12, 2009 10:34 pm
bende rekorcu bayrammda yaptırdım,meğersem benim motorda fren varmış eskiden çok fark etti tavsiye ederim