Basri's BMW Boxer
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMLARA KATILMAK İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUNUZ
Basri's BMW Boxer
FORUMLARA KATILMAK İÇİN LÜTFEN KAYIT OLUNUZ
Basri's BMW Boxer
Arama
Sonuç :
çıkıntı araştırma
En son konular
Basri'nin notu - Lütfen Okuyun...Paz Tem. 30, 2023 1:37 pmBasri
Forumla ilgili İstek ve ÖnerilerinizSalı Haz. 27, 2023 8:56 pmBasri
Forumla ilgili İstek ve ÖnerilerinizSalı Haz. 27, 2023 8:49 pmBasri
Isınmış motorda yatak benzeri ses / Sanziman sesleriÇarş. Mart 02, 2016 2:13 pmokan kara
1150 ADV için Ateşleme Bobini arıyorum.Ptsi Ara. 14, 2015 2:54 pmGARAGEMOTO
Ateşleme yok Çarş. Ara. 03, 2014 2:56 pmGARAGEMOTO
R 11XX Senkron Ayari..Cuma Mayıs 30, 2014 12:01 ammahirKISSAL
yağ filtresi ve sökme aparatıSalı Mart 11, 2014 5:51 pmnertug
SelamlarÇarş. Şub. 26, 2014 12:30 pmalegöz
Tork AnahtarıCuma Şub. 07, 2014 1:32 amnertug
2000 model r 850 gs calısmıyor!!C.tesi Haz. 22, 2013 8:37 amhakan umit atalay
GS 1100 Alıyorum ustalardan tavsiye istiyorum.Perş. Nis. 25, 2013 10:19 amkadir tahsin
Motorda Vuruntu var?????????Perş. Nis. 25, 2013 10:09 amkadir tahsin
BMW R1150R KESİNTİ PROBLEMİÇarş. Nis. 24, 2013 10:08 pmşamilkamçi
şanzıman problemi,Perş. Nis. 04, 2013 10:08 pmbaybars8
Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama

CüneytKüçük
CüneytKüçük
Erkek

Boxerlarımıza Bor katkısı Empty Boxerlarımıza Bor katkısı

Perş. Haz. 18, 2009 8:24 pm
boxerlarımızda bilindigi üzere debriyaj balatası yağ içinde dönmüyor,teknik olarak mümkün görünüyor, arkadaşlarımız içinde bor katkısı kullanan varmı,var ise nasıl bir degişiklikle karşılaştılar.
nedimurcan
nedimurcan
Erkek
http://www.nedimurcan.com

Boxerlarımıza Bor katkısı Empty Geri: Boxerlarımıza Bor katkısı

Perş. Haz. 18, 2009 10:53 pm
abi benim sıkılgan her gün Bor'da uyuyor biliyorsun.

hiç bir katkısı yok vallaha... hep sıkılıyor.
CüneytKüçük
CüneytKüçük
Erkek

Perş. Haz. 18, 2009 10:59 pm
Laughing doğru söze ne denir,sıkılgan bor içinde yüzüyor resmen. Laughing
emirhan
Erkek

Perş. Haz. 18, 2009 11:03 pm
Ben tesadüfen yolda karşılaştığım R1150RT sahibi bir bey ile muhabbet etmiştim biraz. Laf motor katkılarına geldi. Onun bu işlerden anlayan bir arkadaşı motoruna bor yağı katıyormuş bir kahve fincanı kadar. Bor yağı da CNC' lerde talaş kaldırırkken soğutma sıvısı olarak kullanılan bir madde.. Motorun sesi değişiyormuş baya iyi gidiyormuş filan. Açıkçası ben motoruma herhangi bir katkı maddesi kullanmam.

Castrol' ün sitesinde de aşınma önleyici katkılar için silindirlerdeki honlama izlerini kapattığı için orada yağın dolaşmasını engelleyebildiği yazıyor. Motor için zararlı olabilirmiş.

Bunlardan yola çıkarak ben motoruma katkı koymamaya karar verdim. Motorumu korumak istiyorsam da tam sentetik yağ koyarım açıkçası. Zaten 50 bin değişiminde en kaliteli sentetik yağı koyacağım artık...

Not: Bu Sıkılgan' ın Bor içinde yüzme olayını anlayamadım ben? Suspect
CüneytKüçük
CüneytKüçük
Erkek

Perş. Haz. 18, 2009 11:16 pm
sevgili emirhan,nedim niğdenin Bor ilçesinde ikamet ediyor,üniversitede ki görev yerine de yakın zaten.

bu arada bor katkısıyla ilgili bir link veriyorum,burada bir çok firmayı referans olarak veriyorlar katkı konusunda.

http://www.bidolu.com/Bascuda.aspx?cmp=&pId=637110&aType=product
duroturk
duroturk
Erkek

Cuma Haz. 19, 2009 10:17 am
Kisisel gorusum negatif.

Kuru debriyaji islatmaya ne gerek var? Ne guzel gidiyor iste yahu!

Boyle bir makinayi yapabilen muhendislik doneminde kuru ve yagli debriyajlarin ikisi de mevcuttu. Bunu tercih ettilerse bi bildikleri vardir herhalde...
Hakancan
Hakancan
Erkek

Paz Ağus. 09, 2009 11:08 am
duroturk demiş ki:Kisisel gorusum negatif.

Kuru debriyaji islatmaya ne gerek var? Ne guzel gidiyor iste yahu!

Boyle bir makinayi yapabilen muhendislik doneminde kuru ve yagli debriyajlarin ikisi de mevcuttu. Bunu tercih ettilerse bi bildikleri vardir herhalde...

Kuru debriyajı ıslatma konusunu anlamadım ben. Bor konsa da, konmasa da debriyaj ıslanmıyor ki?

Bor konusunda benim görüşüm kesinlikle pozitif. Motorum 80binde 1150GS. 33binden bu yana bende. 78bine gelene kadar hiç katkı kullanmadım, motor yağı olarak da Castrol Power1 10x50 kullandım. Son 10binlik bakımda Castrol Magnatec 10x40 ve Bor katkısı (400ml kutunun 200ml.si motor yağına, 100ml.şanzımana, 100ml.si difransiyele) kullandım.

Motorun sesi, gidişi, devirlenmesi, ilk çalışması, vites geçişleri değişti. Ben mutluyum bu işten.
tall
tall
Erkek

Paz Ağus. 09, 2009 2:46 pm
Bu katkı maddeleri kısa vadede iyi sonuç veriyormuş gibi gözüksede uzun vadede motora zarar verir, şöyle ki yapışkan etkisi olan bor katkısı motorun silindir duvarlarında daha iyi yağlama için açılan honlama çizgilerine dolgu yaparak çizgileri tıkar, böylece yağlamanın kalitesi düşer ve aşınma süresini kısaltır. Bunun yanında katkılar motor yağıyla da karışarak yağın kalitesii bozar ve katılaşmasını sağlayabilir. Hal böyleyken katkı maddelerini kullanmıyorum da tavsiye etmiyorum da.
Hakancan
Hakancan
Erkek

Ptsi Ağus. 10, 2009 11:15 pm
tall demiş ki:Bu katkı maddeleri kısa vadede iyi sonuç veriyormuş gibi gözüksede uzun vadede motora zarar verir, şöyle ki yapışkan etkisi olan bor katkısı motorun silindir duvarlarında daha iyi yağlama için açılan honlama çizgilerine dolgu yaparak çizgileri tıkar, böylece yağlamanın kalitesi düşer ve aşınma süresini kısaltır. Bunun yanında katkılar motor yağıyla da karışarak yağın kalitesii bozar ve katılaşmasını sağlayabilir. Hal böyleyken katkı maddelerini kullanmıyorum da tavsiye etmiyorum da.

Honlama nedir bilmiyordum. Şurada diyor ki:
http://forum.sibermuhendis.com/index.php?topic=392.0
"Honlama yapılacak en küçük çap 1,6mm en büyük çap 760mm yi bulmaktadır." Bu honlama ile bizim boxer'lardaki honlanmış yüzey ebatları aynı mıdır onu bilmiyorum. Ama sanıyorum ki motorlarımız nanoteknoloji ile üretilmemiştir.

Şurada da diyor ki:
http://en.wikipedia.org/wiki/Nanoparticle
"fine particles cover a range between 100 and 2500 nanometers (A nanometre equal to one billionth of a metre (i.e., 10^-9 m))

Bizim Bor partikülü en dandiğinden 2500 nanometre olsa yine tanesi 2.5x10^-6 m eder. Bu nano bor partiküllerini uç uca eklesek dahi 1,6 mm.lik bir "hon"u tıkayabileceğini düşünmüyorum.

Honlama hakkındaki bilgim google'dan bulduğum birkaç sayfa ile sınırlı. Ama honlama çizgileri nano ebatta değilse nano ebattaki bor partikülleri ile tıkanamaz gibi geliyor. (tabi katkıdaki bor'un prospektüste yazdığı gibi "nano" olduğunu kabul edersek)

Bir de petrol esaslı olmayan bor'un yağı nasıl bozabildiğini anlamadım. Bu ikisi karışmaz gibi geliyor bana.
tall
tall
Erkek

Salı Ağus. 11, 2009 12:23 am
Bor Power adlı nanoteknolojik ürünün tanıtımında şöyle bir ifade kullanılmış : (Motorların iç yüzeyini elmasa yakın sertlikte bir film tabakası ile fiziksel olarak kaplayarak sürtünme ve aşınma hasarlarını önlediği gibi, motorların beygir gücünde %10 düzeyinde artış sağlamaktadır.), bu cümle çizgileri tıkamayla ilgili düşüncemi destekliyor gibi, görmedim ama yüksek yoğunlukta ve yapışkan bir madde diye biliyorum, hatta bence filtreyi de tıkayıp bypass ın devreye girmesine sebep olacaktır, böylece motor yağımız filtre edilmeden motor içinde dolaşacaktır. Bunlar benim mantık yürüterek vardığım sonuçlar. Aramızda makine mühendisi arkadaşlar var yanılmıyorsam, kendileri daha teknik bilgiler verebilirler. Bu arada 1,6mm lik honlama da söz konusu olamaz.
attila
attila
Erkek

Salı Ağus. 11, 2009 12:38 am
Honlama çizgileri motor silindiri (gömlek) üzerindeki son traşlama sırasında bırakılan torna izleridir.
Gözle görülebilen ancak tırnağınız ile bile hissedemeyeceğiniz incelikte çizgilerdir.
Bu çizikler yağ filmi tutunmasını sağlar ve üzerine sürünen segmanın ve kendisinin aşınmasını minimuma indirir.
Bu çizikleri resimde gördüğünüz gibi çapraz formdadırlar. Tasarımı yapan kişinin (tam bilemediğim paramatrelerine göre) belirlediği açılar ile açılırlar. 45 50 60 derece gibi açılarda honlama yapılır.

Boxerlarımıza Bor katkısı Image7007

Fatihin söylemek istediği bu kanalların bor tarafından doldurulup yağlamanın üreticinin istediği gibi yapılamamasıdır.

Webden bulduğunuz honlama çapı min-max gömlek minimum ve maksimum çapını söylemektedir. Honlama çizgisi kalınlığı değil.
Hakancan
Hakancan
Erkek

Salı Ağus. 11, 2009 12:52 am
tall demiş ki: ..motorların beygir gücünde %10 düzeyinde artış sağlamaktadır..

Bence bu gerçek dışı. Her ne kadar bor katkısı ekledikten sonra performansın olumlu yönde değiştiğini hissetsem de, %10 abartı bir rakam. Bu değerin gerçekçi olduğunu düşünmüyorum.
Hakancan
Hakancan
Erkek

Salı Ağus. 11, 2009 12:58 am
attila demiş ki:Honlama çizgileri motor silindiri (gömlek) üzerindeki son traşlama sırasında bırakılan torna izleridir.
Gözle görülebilen ancak tırnağınız ile bile hissedemeyeceğiniz incelikte çizgilerdir...

Yine de gözle görülebilen çizgilerin nano parçacıklarla tıkanamayacağını düşünüyorum.
Cem
Cem
Erkek

Salı Ağus. 11, 2009 1:16 am
Ben birkere nakliye firması ziyaretimde oradaki arkadaşa bıraktıkları numuneden elime sürmüştüm çok az.
Öyle ince birşeydi ki, parmaklarım cilalanmış gibi olmuştu. Uzun sürede gitmedi. Orada tutunmuştu yağ sanki.
Ne bileyim..? Hislerimi söyledim.
Mühendis arkadaşlarlar tekniği anlatacaklardır zaten...
Merakla bekliyoruz.!
Bu konu güzel bir konu.
Keyifle okuyorum.
emirhan
Erkek

Salı Ağus. 11, 2009 8:59 am
Motosikletim olsaydı, "white paper" denilen ürünle ilgili bilimsel makaleleri gözümle görüp okumadıkça kullanmazdım...

Şöyle ki, iki adet birbirinin aynısı motora aynı şartlar altında testler uygulanır. Ürünün kullanıldığı motor, rakamlarla ifade edilebilen belli üstünlükler sergiler, o zaman tamam... Ama dediğim gibi testin set-up' ı ve nelerin ölçüldüğü hakkında detaylı bilgiler verilmesi gerekir. Bir rapor olmalı yani elde... Şu durumda kullanmak istemezdim açıkçası...

Motor Silk' in internet sitesini ziyaret ettim ve böyle bir test yapılmışsa bunu sitelerinde yayınlamalarını istedim. Bakalım geri dönüş olacak mı?