Basri's BMW Boxer
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMLARA KATILMAK İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUNUZ
Basri's BMW Boxer
FORUMLARA KATILMAK İÇİN LÜTFEN KAYIT OLUNUZ
Basri's BMW Boxer
Arama
Sonuç :
çıkıntı araştırma
En son konular
Basri'nin notu - Lütfen Okuyun...Paz Tem. 30, 2023 1:37 pmBasri
Forumla ilgili İstek ve ÖnerilerinizSalı Haz. 27, 2023 8:56 pmBasri
Forumla ilgili İstek ve ÖnerilerinizSalı Haz. 27, 2023 8:49 pmBasri
Isınmış motorda yatak benzeri ses / Sanziman sesleriÇarş. Mart 02, 2016 2:13 pmokan kara
1150 ADV için Ateşleme Bobini arıyorum.Ptsi Ara. 14, 2015 2:54 pmGARAGEMOTO
Ateşleme yok Çarş. Ara. 03, 2014 2:56 pmGARAGEMOTO
R 11XX Senkron Ayari..Cuma Mayıs 30, 2014 12:01 ammahirKISSAL
yağ filtresi ve sökme aparatıSalı Mart 11, 2014 5:51 pmnertug
SelamlarÇarş. Şub. 26, 2014 12:30 pmalegöz
Tork AnahtarıCuma Şub. 07, 2014 1:32 amnertug
2000 model r 850 gs calısmıyor!!C.tesi Haz. 22, 2013 8:37 amhakan umit atalay
GS 1100 Alıyorum ustalardan tavsiye istiyorum.Perş. Nis. 25, 2013 10:19 amkadir tahsin
Motorda Vuruntu var?????????Perş. Nis. 25, 2013 10:09 amkadir tahsin
BMW R1150R KESİNTİ PROBLEMİÇarş. Nis. 24, 2013 10:08 pmşamilkamçi
şanzıman problemi,Perş. Nis. 04, 2013 10:08 pmbaybars8
Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama

Şanzıman ve Diferansiyel yağı hakkında...

+9
CüneytKüçük
Tuğcan
nurikilimci
duroturk
Serkan
cenker
hakan ercan
veldg
Basri
13 posters
Basri
Basri
Erkek

Şanzıman ve Diferansiyel yağı hakkında... Empty Şanzıman ve Diferansiyel yağı hakkında...

Salı Kas. 25, 2008 12:40 am
Bilindiği üzere bizim motorlarda 90 numara GL 5 sınıfı yağ kullanıyoruz şanzıman ve dişlilerde.
Üreticinin tavsiyesi bu yönde.

Fakat;

Benimki gibi yüksek kilometreli eski model boxerlerde konik rulman ve dişlilerden kaynaklanan (daha uzun ömürlü ve daha sağlamdırlar) kronik şanzıman sesleri kaçınılmaz ki normaldir..

ADV rider' de ve global nette araştırıp takip ettiğim kadarıyla BMW kullanıcıları bu seslere alışmış ve birlikte yaşamayı kabullenmiş, kimileri ise alternatif çözümler bulmuşlar;

Şanzımanlarımızdan gelen sesler gayet normal, 20.000 km de bir 90 numara GL 5 dişli yağımızı değiştirip devam edebiliriz.

Yada,

Avrupa ve Amerika'da bir çok BMW Boxer kullanıcısının yaptığı gibi 75W, 140 GL5 kullanabiliriz.
İster 90 numara olsun, ister 75-140 olsun tam sentetik GL5 sınıfı yağ kullanıyoruz şanzımana ve final drive'a çünkü GL5 deki kükürt katkı oranından dolayı köpürmeyi önlüyoruz.

Birçok yabancı motosiklet sarf malzemesi sağlayan yabancı firmaların internet sitelerinde BMW Boxerler için şanzıman ve dişli yağı olarak 75-140 full sentetik GL5 sınıfı yağ tavsiye ediyorlar ve satıyorlar.
Agır yük altındaki ve aşınmış dişliler içindir ve sesleri keser diyor. Bazı yerlerde de özellikle konik rulman ve dişlillere sahip BMW dişli kutuları için özel olarak geliştirilmiştir diyor.

Maalesef yabancı firmalar kargo yoluyla yağ sevkiyatı yapmıyorlar, peki nasıl buluruz Türkiyede bu yağı ?

Castrol 20 litrelik ambalajda satıyor ve litresi 40 ytl civarı.

Ben Opet internet siteside buldum, yağın adı; Ford Gear TD2 75W-140 GL5 full sentetik.
Fakat hiç bir Opet bayisinde yok, sadece Ford Transitler için kullanılıyormuş.

Opet yağ yetkilisi Volkan Bey'le görüştüm, 3 litrelik ambalaj 80 YTL civarındaymış. Telefonumu aldılar, bir şekilde temin edeceğim sanırım.

Fakat yinede bekleyin, önce ben bir deneyeyim, sonucu yazarım
veldg
veldg
Erkek

Şanzıman ve Diferansiyel yağı hakkında... Empty şanzıman ve difransiyel yağ değişimi

Paz Ara. 14, 2008 3:58 pm
selamlar petrol ofisinden universal keban EP 80W/90 yağ aldım litresi 8 ytl karşıladığı şartnameler API-GL-5 MIL-L-2105 D şanzıman ve difransiyel yağını değiştirdim bu koyduğum yağ sizce uygunmudur yorumlarınızı bekliyorum!
Basri
Basri
Erkek

Şanzıman ve Diferansiyel yağı hakkında... Empty Geri: Şanzıman ve Diferansiyel yağı hakkında...

Paz Ara. 14, 2008 11:14 pm
veldg demiş ki:selamlar petrol ofisinden universal keban EP 80W/90 yağ aldım litresi 8 ytl karşıladığı şartnameler API-GL-5 MIL-L-2105 D şanzıman ve difransiyel yağını değiştirdim bu koyduğum yağ sizce uygunmudur yorumlarınızı bekliyorum!

Uygundur. 90W, API GL 5 dişli yagı olması yeterli. (API = American Petrolium Institution)
Basri
Basri
Erkek

Şanzıman ve Diferansiyel yağı hakkında... Empty Geri: Şanzıman ve Diferansiyel yağı hakkında...

Çarş. Ara. 17, 2008 10:42 am
dlimavi demiş ki:Difransiyel'e EP=Extreme pessure yerine HD kullanırsak daha'da iyi olur ....
Dogru, haklisin.

Eğer üretici GL 5 tavsiye etmiyorsa kullanmayın !!

R1100 ve 1150 disli kutulari icin GL 5 tavsiye ediyor, yuksek kukurt orani kopurmeyi onluyor ayni zamanda, sanzimani actigim zaman 1. vites burcunu asindigi icin degistirmistim, sari bir parcaydi Smile

GL 5 75W140 daha önce ben bu yağdan buldum ve motoruma kullandım Mobil ve Castrol'de var bu yağdan.

2 aydan beri ariyorum, yasadigim bolgede kucuk ambalajda bulamadim.
hakan ercan
Erkek

Perş. Nis. 09, 2009 9:21 pm
Selamlar,
sanziman ve defransiyel yagi icin tavsiye edilen hypoid 90 GL 5 . BP'de Litrelik ambalajda hypoid 140 GL5 buldum, bu yagi kullansam ne olur,sorun yasarmiyim?
Basri
Basri
Erkek

Cuma Nis. 10, 2009 7:49 am
Selam,

90 GL 5 kullan

140 numara çok kalın gelir, problem yaşarsın.
cenker
cenker
Erkek

Cuma Nis. 10, 2009 10:00 am
Oto sanayilerindeki yağcılarda bu yağı çok kolay bulabilirsin..
http://www.castrol.com/castrol/productdetailmin.do?categoryId=73020040&contentId=6009032
Serkan
Erkek

C.tesi Haz. 20, 2009 10:02 am
Basri abi bahsettiğin castrol 75-140 gl5 yağ dan bende çok araştırdım ama 20 lt lik ambalajlar haricinde yok.90 hypoid gl5 kullandım bir problem yok şimdilik.
Basri
Basri
Erkek

C.tesi Tem. 04, 2009 9:49 am
Dikkat !!! Önemli uyarı

İki arkadaşımız (1100GS ve 1150GS) şanzımanlarına 80/90 gl 5 yağ ve "MOLY" marka katkı koyduktan bir süre sonra keçelerden yağ sızdırdığını ve şanzımanın dolum tapasını açtıklarında yağın doldurdularından (800CC) çok daha fazla olduğunu rapor ettiler.

800 cc yağ nasıl durduğu yede genleşır, çoğalır ve özelliğini kaybeder, keçelere basınç yapıp sızardı ?

Nuri bunun "Moly" den kaynaklanabileceğini söyledi ve ben de aynı fikirdeyim.

Ben Amerika'dan aldıgım 75W140 a yine oradan aldığım Moly kattım ve bir problem yaşamadım, uyarmak için motorumu sattığım arkadaşımı aradım, o da bir problem olmadığını söyledi.

Ben yinede şanzımanlarınıza katkı koyacaksanız çok dikkatli olmanızı, hatta hiç katkı kullanmamanızı tavsiye ediyorum..
duroturk
duroturk
Erkek

C.tesi Tem. 04, 2009 10:18 am
Nuri'nin turdaki arkadaslari mi bunlar?
Serkan
Erkek

C.tesi Tem. 04, 2009 10:22 am
abi bir küçük soru epx 90 yağ kullandım castrolün.Ama 100 gr eksik koyduk yağı şanzımana.Gece olduğu için bulma şansım yoktu.Sonrada 100gr tamamlamadan devam 15 gündür.Bi sorun olurmu sence?
Basri
Basri
Erkek

C.tesi Tem. 04, 2009 10:28 am
duroturk demiş ki:Nuri'nin turdaki arkadaslari mi bunlar?

1150 onlardan bir tanesi.
Basri
Basri
Erkek

C.tesi Tem. 04, 2009 10:34 am
serkanakoglu demiş ki:abi bir küçük soru epx 90 yağ kullandım castrolün.Ama 100 gr eksik koyduk yağı şanzımana.Gece olduğu için bulma şansım yoktu.Sonrada 100gr tamamlamadan devam 15 gündür.Bi sorun olurmu sence?

Gram ölçüsüyle çalışmayın, yanılırsınız, CC ölçüsüyle çalışın, kilo ve gram ağırlık, litre ve cc hacim ölçüleridir ve yağlar hacim olarak ölçülür.

En kısa zamanda yağını tamamla..Şu ana kadar bir zarar görmüş olacağını sanmıyorum.
nurikilimci
Erkek

C.tesi Tem. 04, 2009 10:39 am
Nurettin abi 2 motordan biri turdakilerden diğeri benim motor. Vites pedalının şanzumana girdiği yerdeki keçeden bir miktar yağ attı.
Dolum tapasını açtığımda neredyse fazladan 150 cc yağ aktı ve yağ su gibiydi. Hemen şanzumanın 10 numara yağ ile yıkadım ve herzaman kullandığım epx 80W90 yağdan 800 cc katkısız olarak koydum. Sabah yaptığım 20 km lik sürüşte herhangi bir yağ kaçağı yok. Takipteyim.

Birde şu gl5 olayıvar.
Daha önce dlimavi arkadaşımızında belirttiği gibi castrol ün resmi sitesinde bu formulasyondaki (gl5) yağların yüksek basınç dayanımı için kükürt içermesinden dolayı sarı metalleri aşındıracağı belirtiliyor.
Dün castrolü aradım Ramazan bey diye biriyle görüştüm., yağlarında kükürt bulunmadığını belirtti. Allahım kafayı yicem. Üretici firma (bmw) gl5 kullan diyor. Ama şanzumanda sarı parçalar var ne olacak bu işin sonu bilmiyorum.
duroturk
duroturk
Erkek

C.tesi Tem. 04, 2009 10:52 am
nurikilimci demiş ki:Allahım kafayı yicem. Üretici firma (bmw) gl5 kullan diyor. Ama şanzumanda sarı parçalar var ne olacak bu işin sonu bilmiyorum.

Sen daha iyi bilirsin ama ben kullan derim...
cenker
cenker
Erkek

C.tesi Tem. 04, 2009 1:05 pm
Biliyorsunuz benimde uzun yol dönüşü saft ile diferansiyel arasındaki körüğün dibinden hafif bir sızıntı (terleme) yapmıştı.
Daha sonra GL 5 80-90 Castrol yağını değiştirirken şu ürünü kullandım.
Yaklaşık 3500 km. oldu. Her hangi bir sızıntı yada terleme emaresine rastlamadım.
Satın alırken satıcıya sorduğumda ; içindeki kimyasalın keçe şişirici özelliğinden bahsetmişti..
Bu ürünün bir sakıncası varmıdır acaba ? Shocked
Basri
Basri
Erkek

C.tesi Tem. 04, 2009 1:19 pm
Zaten üründe katkı + sızıntı kesici diyor ama ben yinede yağın özelliğini kaybedip kaybetmediğini kontrol ederdim, Nuri yağ su gibi olmuştu diyor.
cenker
cenker
Erkek

C.tesi Tem. 04, 2009 1:33 pm
Basri demiş ki:ben yinede yağın özelliğini kaybedip kaybetmediğini kontrol ederdim, Nuri yağ su gibi olmuştu diyor.

affraid Yarın sabah ilk işim bu olacak, zaten seyahat için yağları değiştirecektim.
Evsafına bakar, neticeyi buraya yazarım..

En son cenker tarafından C.tesi Tem. 04, 2009 1:35 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Tuğcan
Erkek

Çarş. Eyl. 02, 2009 2:54 pm
.

En son Tuğcan tarafından Salı Ekim 13, 2009 10:24 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
CüneytKüçük
CüneytKüçük
Erkek

C.tesi Eyl. 26, 2009 2:11 pm
Arkadaşların 75/140, 80/90 gibi yağlar kullanırsak ne olur sorusunu bir nebze olsun yanıtlamak isterim.

öncelikle kendimin kullandıgı ama şimdilerde bulamadıgım mobilube 75/90 tam sentetik şanzuman ve defransiyel yağını şiddetle tavsiye ederim.geçen hafta işgüzarlık yapıp bu yağları degiştirdim, yağ tahliyesi başladıgında şanzuman ve defransiyel yağında zerre kadar kararma bozulma görmedim,10k km önce yagı nasıl koyduysam aynı renk ve kıvamdaydı, inanamadım.Bulabilirsem yine o yagdan devam.

Ha, şimdi ne koydum,yağcıma gittigimde 80/90 gl-5 olmadıgını gördüm,tam servisten çıkmak üzere iken gl-5 serisi olmak üzere elf in 85/140 şanzuman ve defransiyel yağını gördüm ve bundan koyalım dedim.

ilk izlenimlerim olumluydu,yani debriyaj geçişleri gayet sessizleşmişti.ancak şu varki kalın yağdı.sabahları yaşadıgım yerin soguk olması dolayısıyla vites geçişlerinde ilk başlarda zorluk yaşamaya başladım,ileride hava sıcaklıgı çok daha düşecek olursa vitesi geçirmek için vitesin üzerinde hoplamam bile gerekebilirdi.bu yüzden bu sabah Sadık ın özledigi yagı yani castrol epx 80/90 nını bulup yağ degiştirme işlemini gerçekleştirdim.sonuç mükemmel oldu,Sadık ve ben, özledigimiz o BMW nin kemikli vites geçişlerini duymaktan çok memnun olduk.

Bu arada yağ degişiminde uyguladıgım metod biraz farklı.bildigimiz gibi şanzuman ve defransiyel tapalarımız aliminyumdan dolayısı ile ısınan aliminyum yuvasına dahada kitlendiginden bu tapaları açmak sıcakken imkansıza yakın,yada açarsınız ama tapalarınızda ve yuvalarında hasar meydana getirebilir. eee yagıda sıcak degiştirmemiz gerekmiyormu akışkanlıgını kaybetmeden.

ben motoru çalıştırmadan söz konusu olan tapaları gevşettim 10km gezdim yağları ısıttım garaja gelir gelmez tapalar hiç zorluk çıkarmadan açıldı,akışkanlıgı kaybolmamış yağ hemen aktı. dolumda ise tapaların seviyesine kadar doldursanız yeterli,yani gözle görülebilecek seviye.

Eger,motor yagında ve diger yağlarda yagı fazla koydugunuza inanıyorsanızki defransiyele istesenizde fazla koyamazsınız,ama yine de içinize sinmedi, zaman yapacagımız şey eczanaden,büyük baş hayvanlar için kullanılan en büyük boy şırınga satın alıyorsunuz (50 krş) ve şırınganın ucuna geçirilmek için de serum seti alıyorsunuz(50 krş),serum lastitini şırınganın ucuna takıp yagı istediginiz seviyeye kadar şırınga ile çekiyorsunuz,eger motor yagını oldu ya fazla koydunuz,tekrar karter koruma ve on küsür tane somun ,vida ıvır zırvır ugraşmak istemiyorsunuz, o zamanda motoru yan ayaklıga alıyorsunuz, silindirin üzerindeki yağ dolum tapasından serum borusunu silindire daldırıyorsunuz,serum lastigi yumuşak şeffaf oldugu için hiç bir zararı yok, oradan büyük şırıngaya yagı çekiyorsunuz.
güle güle kullanıyorsunuz.
gsg-9
gsg-9
Erkek

Paz Ekim 04, 2009 6:35 pm
abicim zaten motorun sağ silindirin orda fazla yağ tapası var aç onu olsun bitsin.saygılar
CüneytKüçük
CüneytKüçük
Erkek

Paz Ekim 04, 2009 6:41 pm
Sevgili Kaan,şırınga ile cc olarak ne kadar yagı tahliye etmişiz onu ögrenmek adına bir uygulama oldu. tmmd
yesilyurt
yesilyurt
Erkek
http://www.karmok.com

Paz Ekim 04, 2009 7:45 pm
merhaba öğrenmem gereken bir konu var gecenlerde motorun yağını değiştim bana bor power uygula dediler koydun acaba diyorum bu bor power motorun yağ tüketimi esnasında borpower i de tüketirmi 1000 km de yaklaşık 250 gr eksilme oluyor eğer var sa böyle bir durum masraflı galiba bor power 50 tl satıyorlar.

Sinan Yeşilyurt
05363441358
r1150 gs adv
CüneytKüçük
CüneytKüçük
Erkek

Paz Ekim 04, 2009 8:13 pm
yeşilyurt,borpower yaga takviye niteliginden ziyade motor bloguna yapışan motorun minimum düzeyde sürtünmesini sağlayan bir katkı olarak tanıtılıyor.Aklımda kaldıgı kadarıyla,bor katkısı yağ degişiminden 1000km sonra konuluyor,gerçek etkisini görmek için ise yine 1000km ye yakın bir km beklemek gerekiyor.

katkının fiyatının 50 tl oldugundan basetmişsiniz,maliyetli bir şey oldugunu düşünmüyorum,çünki katkıyı koyduktan sonra belki 30 belki 40 bin yapıp yenileyebilme imkanı taşıyor.(tabiki yağı degil)

not:1000km de 250 gr yağ yakması kabul edilebilir düzeydedir.
yesilyurt
yesilyurt
Erkek
http://www.karmok.com

Paz Ekim 04, 2009 9:58 pm
değerli bilgileriniz icin tşk.ler ben daha önce ki yağ değişiminde bor kullandım özellikle sese dikkat ettim azalma oldu sanki makine daha sıkı çalışıyor.yağ azaltma baya düşüş oldu bence bor bu işte son nokta bor pazarlamacılarından bana cd geldi izledim bmw üreticileri bile bor un %5 yakıt tüketimini azaltdığını aşağıda vereceğim link güç olarakda baya fark etdiğini gösteriyor
https://www.youtube.com/watch?v=FfrqX0k8J4Q

Sinan Yeşilyurt
05363441358
r1150 gs adv.